17 kwietnia 2024

Dwójka: Zanurzyć się w sztuce – wycieczka do muzeum Na Zamku w Lublinie

Dnia 28 października uczniowie klas gimnazjalnych w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, uczestniczyli w wyjątkowej wystawie impresjonistów pt.: „Malarze Normandii”, zorganizowanej przez Muzeum „Na Zamku” w Lublinie.

 

Uczniowie mieli okazję podziwiać wystawę francuskich impresjonistów, łącznie 79 prac autorstwa trzydziestu dwóch artystów, wśród których znajdowały się także obrazy takich twórców jak: Renoir, Monet, Boudin czy Delacroix.

Jest to wydarzenie kulturalne dużej rangi, na którym prezentowane są najznakomitsze obrazy zainspirowane francuską Normandią, gdzie tamtejsze krajobrazy były mekką dla ówczesnych malarzy.

W przedstawionej kolekcji znajdują się dzieła, które powstały na przestrzeni 150 lat autorstwa takich mistrzów pędzla, jak Claude Monet, Auguste Renoir, Eugène Delacroix, Johan Barthold Jongkind, Albert Lebourg, Joseph Delattre, Albert Marquet czy Raoul Dufy. Corot czy Boudin przedstawili region Normandii w stylu „szarego impresjonizmu”, zaś twórcy tacy jak Paul Signac czy Maurice Louvrier: w całej palecie kolorów. Obrazy do wystawy zostały wybrane pod kątem tego, w jakim stopniu oddają ukryty, utajony czy wręcz tajemniczy aspekt regionu. Normandia była dla francuskich malarzy często ucieczką od miejskiego życia.

Cloude Monet był sztandarowym przedstawicielem impresjonizmu, kierunku, którego nazwa pochodzi od tytułu namalowanego przezeń w Hawrze dzieła Impresja, wschód słońca (1872). Obraz ten to manifest woli spontanicznego przedstawiania wyłącznie wrażenia wzrokowego w określonym momencie, w określonej atmosferze i ściśle określonym, choć przelotnym, oświetleniu i spojrzeniu. Poprzez swoja twórczość artysta wyznaczył nową funkcję koloru, materii i rozkładu akcentów wobec całego wyrównanego kolorystycznie pola malarskiego. Monet, do końca wierny swoim przekonaniom i jednocześnie poszukujący nowych rozwiązań malarskich, wywarł silny wpływ na współczesnych mu artystów oraz wskazał kierunek swoim następcom.

Impresjoniści rzucili wyzwanie oficjalnemu Salonowi i zaczęli organizować własne wystawy. Swoje prace pokazali na nich między innymi: Monet, Renoir, Pissarro, Degas, Sisley, Cezanne.

Niewątpliwie drogę dla impresjonistów przetarli malarze natury, dla których przyroda stanowiła niewyczerpane źródło inspiracji artystów romantycznych, zrywających z normami akademickimi na rzecz twórczych poszukiwań, nieskrępowanej ekspresji swych przeżyć wewnętrznych.

Odbiór sztuki przez uczniów, zapoznanie z trendami ówczesnej epoki oraz ich wpływem na dalszy rozwój twórczości europejskiej, pozwolił na przyjrzenie się ewolucji samej sztuki na przestrzeni dziejów, zmianie spojrzenia na przyrodę i jej przedstawianie w pracach, a także kontynuacje tych przejawów w kolejnych epokach. Pozwoliło ta także zrozumieć, że w dynamicznych przeobrażeniach malarstwa XIX wieku i jego różnorodnych stylów niebagatelną rolę odegrała rewolucja przemysłowa, rozwój komunikacji, fotografii i poligrafii oraz sposób wykorzystywania ich przez artystów.

Pokolenie impresjonistów miało już nowy, analityczny stosunek do dziedzictwa kulturalnego i było otwarte na postęp. Malarze ci obalili trwający prawie dwa stulecia monopol paryskiego Salonu na decydowanie, co jest sztuką. Wiek XIX to początek krytyki artystycznej, działalności marszandów, międzynarodowych wystaw, radykalnej zmiany statusu sztuki i artysty.

Uczestnicy wycieczki: uczniowie gimnazjum w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie
Organizator: nauczyciel plastyki Agnieszka Ślażyńska, nauczyciel historii Marzena Kańkowska


Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: Agnieszka Ślażyńska