Dyskusja literacka w Bibliotece Pedagogicznej – „Tajne Państwo” J. Karskiego

12 czerwca 2014 r. o godz. 18.00, w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie, odbyła się III Ogólnopolska Dyskusja Literacka, zorganizowana przez Instytut Książki i Fundację Edukacyjną Jana Karskiego. Tematem dyskusji była książka Jana Karskiego „Tajne Państwo”.

Reklamy


W spotkaniu uczestniczyli klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki i pracownicy Biblioteki. Gościem spotkania była pani Stanisława Burda – hrubieszowska poetka, dziecięcy świadek holokaustu. Prowadząca spotkanie, pani Aleksandra Kopczyńska, przybliżyła zebranym postać Jana Karskiego. Podkreśliła, że chcąc poznać motywację jego postępowania podczas II wojny światowej, trzeba cofnąć się do lat jego dzieciństwa i młodości. To właśnie wychowanie w II RP, nauczyło go szacunku do państwa jako instytucji i wybranego przez społeczeństwo prezydenta. 

W dalszej części spotkania zaprezentowano fragment filmu „Karski i władcy ludzkości” w reżyserii Sławomira Grünberga oraz przedstawiono materiały edukacyjne poświęcone słynnemu tajnemu emisariuszowi.

Książka Jana Karskiego „Tajne Państwo” – to dzieło literackie o ogromnym znaczeniu historycznym i patriotycznym. Pierwsze wydanie powieści opublikowano w 1944 r. w Stanach Zjednoczonych i sprzedano w 400 tysiącach egzemplarzy. Książka ta stała się bestsellerem w USA. Jest to niezwykle żywa relacja bohaterskiego kuriera, który stał się rozpoznawalnym Polakiem na całym świecie. Autor został uznany przez Amerykanów za jednego z najważniejszych polskich bohaterów. Powieść – wywołała żywą dyskusję wśród uczestników spotkania. Klubowicze podkreślali, że książka jest jednym z pierwszych tekstów mierzących się z opisem zagłady Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce i porusza swoim niewiarygodnym autentyzmem. Ukazuje także, mniej znane oblicze Polskiego Państwa Podziemnego. Zdaniem klubowiczów, książkę tę czyta się jak bardzo dobrą powieść sensacyjną.

O wszechobecnym strachu i ogromnym poświęceniu ludzi, którzy ryzykując własne życie ratowali Żydów – opowiadała pani Stanisława Burda, która jako dziecko widziała okrucieństwo i tragizm wojny. Wszyscy zebrani zgodnie stwierdzili, że powieść Jana Karskiego powinna znaleźć się w kanonie lektur szkolnych oraz zagościć w domach szerokiej rzeszy czytelników. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Jan Karski – człowiek, który chciał powstrzymać holokaust”, która wzbudziła duże zainteresowanie i wiele pozytywnych komentarzy. III Ogólnopolska Dyskusja Literacka upłynęła w wyjątkowej, pełnej wzruszeń i wspomnień atmosferze.

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.