Dywany – jak stworzyć stylowy salon

Dywany do salonu to prawdziwy temat wyzwanie. Wnętrze to należy do najbardziej reprezentacyjnych, to w nim spędzamy wieczorami wspólne chwile, to w nim spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, dlatego powinniśmy dołożyć szczególnych starać, aby nasz salon był przytulny, elegancki i stylowy. Wszystkie szczegóły i dodatki muszą być starannie dobrane, tak, aby całość tworzyła spójne i reprezentacyjne wrażenie. Jednym z najważniejszych elementów tej układanki są dywany. Odpowiadają one za ostateczny charakter pomieszczenia i jakikolwiek błąd popełniony w ich doborze może zniweczyć cały efekt.

Reklamy


Dywany do salonu – materiał

Dostępne na rynku dywany wykonane są z różnych materiałów, które najprościej można podzielić na dwie kategorie: dywany naturalne i dywany syntetyczne. Do pierwszej grupy zalicza się kobierce wełniane, jedwabne, bawełniane, sizalowe i jutowe, natomiast do drugiej modele akrylowe, poliamidowe, polipropylenowe i wiskozowe. Do salonu najczęściej poleca się dywany z naturalnego włosia, zwłaszcza wełniane, jedwabne, ewentualnie sizalowe i jutowe. Cechuje je elegancki wygląd, a mnogość dostępnych na rynku wzorów pozwala na dobranie fasonu idealnie pasującego do stylu mieszkania. Raczej nie należy do salonu kupować modeli bawełnianych, bo, choć są one bardzo tanie i łatwe w pielęgnacji, to nie należą do zbyt trwałych ani eleganckich.

Jeśli chodzi o dywany syntetyczne, to, ponieważ są  one antystatyczne i antyalergiczne, stanowią dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie (choć w tym wypadku sprawdzą się też produkty sizalowe i jutowe). Ponadto bardzo łatwo utrzymać je w czystości i, choć nie dorównują pod tym względem dywanom wełnianym i jedwabnym, to są dość trwałe. Jedną z najciekawszych propozycji w tej kategorii są dywany shaggy – radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante. Ich długie, puchate runo nadaje wnętrzu przytulnego, oryginalnego charakteru i doskonale komponuje się zarówno z nowoczesnym minimalizmem jak i ze stylem klasycznym.


Wielkość i kształt

Wybierając dywany do salonu trzeba starannie dopasować ich wielkość i kształt do wnętrza. Aby uzyskać naprawdę dobry efekt, nie mogą być one ani zbyt duże, ani zbyt małe. Za minimalny rozmiar przyjmuje się taki, aby przynajmniej dwie przednie nogi mebli salonowych spoczywały na dywanie. Należy też uważać aby wybrane dywany nie były zbyt duże, nie powinny zakrywać całej podłogi i sięgać od ściany do ściany.

Jeśli chodzi o kształt, to najczęściej wybiera się modele kwadratowe lub prostokątne, rzadziej zaokrąglone. Jeżeli jednak planujemy urządzić nowoczesne, naprawdę oryginalne wnętrze, warto przemyśleć zakup dywanu o nieregularnym, designerskim kształcie. Taki dywan będzie stanowił centralny element salonu i w dużym stopniu determinował jego nastrój.


Kolor i wzór dywanu

Jako, że salon jest miejscem reprezentacyjnym, służącym głównie do spotkań towarzyskich, warto nadać mu zdecydowanego charakteru. Aby to osiągnąć wystarczy do stonowanego, minimalistycznego wnętrza dobrać dywan w mocnym, nawet jaskrawym kolorze lub o charakterystycznym wzorze. Jeżeli natomiast kolorystyka wnętrza jest mocniejsza, doskonałą propozycją będzie stonowany dywan w naturalnych barwach, na przykład oszczędny model jutowy lub sizalowy. 

 

 

fot. mat. sponsora