Dywany w 2022 roku – co jest w modzie?

Wbrew niektórym jednostkowym opiniom dywany, chodniki i wykładziny cieszą się niesłabnącą popularnością. Jakie wzory i materiały są modne w 2022 roku?

Reklamy

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem dywanów do swojego mieszkania, to być może jedną z kwestii, nad którymi się zastanawiasz jest to, jakie modele są aktualnie najczęściej wybierane. Faktem jest, że podobnie jak to jest w przypadku wszelkich innych elementów wyposażenia wnętrze trendy z roku na roku nieustannie się zmieniają. Rok 2021 przyniósł wiele nieoczekiwanych zmian w trendach zakupowych między innymi z uwagi na nadal panującą na świecie pandemię covid 19, chociaż w kwestii zakupu dywanów, raczej wiązało się to z ogólnym zmniejszeniem tendencji do wystroju wnętrz, z uwagi na to, że w sezonie letnim wielu Polaków wolało wyjechać na upragnione wakacje niż zajmować się urządzaniem mieszkania. Jakie dekory dywanów są popularne w roku kolejnym – w 2022?

Niesłabnący popyt na eko design

W miarę z narastającymi ze strony środowisk naukowych sygnałami o potrzebie dbałości o środowisko naturalne wszelkie trendy ekologiczne przybierają na sile – dotyczy to także branży wnętrzarskiej. Eko design opiera się z założenia na dążeniu do wykorzystywania w wystroju wnętrz tylko materiałów naturalnego pochodzenia – i nie chodzi tutaj jedynie o zasadniczy surowiec, z którego wyprodukowane są różne elementy, ale także dodatki takie jak np. barwniki, konserwanty, itp. W kwestii dywanów oznacza to, że nadal niezwykłą popularnością cieszą się dywany wyprodukowane z naturalnej wełny. W Polsce z powodzeniem funkcjonują dwie fabryki oferujące wysokiej klasy dywany wełniane – Agnella oraz Dywilan. Jeśli udasz się do typowego sklepu z dywanami, to zapewne znajdziesz tam dywany wełniane właśnie tych dwóch polskich marek.

Dywany wełniane znakomicie wpisują się niemal w każdy projekt wnętrza, począwszy na stylu klasycznym czy rustykalnym, a na nowoczesnym industrialnym czy minimalistycznym skończywszy. Wełna jest wspaniałym materiałem wykorzystywanym w produkcji przedmiotów użytkowych już od tysięcy lat. Jest znakomitym izolatorem termicznym oraz akustycznym, posiada także właściwości regulujące wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Wełniane runo dywanów bardzo dobrze wiąże naturalne barwniki, dzięki czemu dywany te charakteryzują się trwałymi i wyrazistymi kolorami. Być może dywany wełniane kojarzą się wielu osobom z produktami raczej z wyższej półki, niemniej warto pamiętać, że obecnie wykonuje je się także metodą maszynową, dzięki czemu można je kupić w dużo korzystniejszych cenach niż to jest w przypadku ręcznie tkanych dywanów wełnianych. Natomiast jeśli poszukujesz ekskluzywnych dywanów z najwyższej półki to zapewne najtrafniejszym wyborem okażą się ręcznie tkane dywany z dodatkiem wysokogatunkowej przędzy jedwabnej. W styl eko design doskonale wpisują się także dywany jutowe oraz bawełniane.

Komfortowe i przytulne dywany pluszowe

Wśród osób urządzających wnętrze swojego mieszkania nie brakuje inwestorów stawiających przede wszystkim na wygodę i komfort użytkowania. Jeszcze kilka lat temu niezwykłą popularnością cieszyły się dywany z długim włosem shaggy – tzw. dywany włochacze. Z roku na roku dywany shaggy oddają swoją popularność na rzecz dywanów pluszowych. Zdecydowanie można się spodziewać, że w 2022 roku jeszcze większym popytem cieszyć się będą dywany pluszowe. Doskonale wpisują się one w nowoczesne minimalistyczne trendy, znakomicie sprawdzają się w projektach glamour oraz w pokojach dziecięcych. Dywany wykonane z pluszu zazwyczaj są jednobarwne, znakomicie sprawdzają się w roli ciepłego tła spajającego w całość wszystkie elementy wystroju wnętrza. Ponieważ plusz jest miękki i niezwykle przyjemny w dotyku, znakomicie nadaje się jako materiał na dywany dla osób, dla których komfort chodzenia to priorytet. W sklepie z dywanami dywanywitek.pl można znaleźć sporo modeli dywanów pluszowych niemieckiej marki Obsession. Co ciekawe, chociaż pluszowy dywan może z pozoru wydawać się delikatny, to jednak jego runo charakteryzuje się bardzo dobrą trwałością. Bardzo ciekawą właściwością pluszowego runa jest charakterystyczny połysk zmieniający się pod wpływem padających pod różnym kątem promieni słonecznych.

Przeglądając branżowe magazyny dekoracyjne można zauważyć, że projektanci są zgodni co do tego, że rok 2022 w projektach wnętrz niesie ze sobą mnóstwo energetycznych wyraźnych barw, obfituje także w brązy, oraz delikatne pastele. Potrzebujesz porady w zakresie doboru dywanu do wnętrza swojego mieszkania? Serdecznie zapraszamy do konsultacji z doświadczonymi sprzedawcami w sklepie Dywanywitek.pl z Krakowa. W sklepie internetowym Dywanywitek.pl znajdą Państwo prawdziwe bogactwo najróżniejszych dywanów i wykładzin.

Oczywiście wybierając dywany do mieszkania warto nie kierować się jedynie walorami wizualnymi. Warto brać pod uwagę także praktyczne aspekty ich zastosowania. Zdaniem wielu miłośników we wnętrzach najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są dywany z gęstym krótkim runem, natomiast im dłuższe włosie dywanu tym trudniejsza jest jego pielęgnacja.

­

(tekst i fot. mat. partnera)