Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2016 r. w godz. od 9.00 – 10.30 w Hrubieszowie odbędą się uroczystości upamiętniające 76 rocznicę „Zbrodni Katyńskiej”.

Reklamy


Program uroczystości:

– Msza Święta w intencji zamordowanych 1940 roku oficerów – Kościół Garnizonowy

Dalsze uroczystości upamiętniające odbędą się na terenie Jednostki Wojskowej 4055

– Przemówienia okolicznościowe

– Odczytanie Apelu Pamięci przy obelisku Alei Dębów Pamięci

– Salwa Honorowa

– Złożenie wiązanek


Wiosną 1940 roku, na mocy tajnej uchwały Biura Politycznego KC WKP((b), NKWD zamordowało prawie 22 tysiące obywateli polskich, w tym około 15 tysięcy oficerów z obozów jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, z których ocalało jedynie 395 jeńców.

Ofiary zbrodni to w dużej mierze oficerowie rezerwy pochodzących z rezerwy, stanowiący kwiat polskiej inteligencji (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy). Zamordowano także kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz ponad 7 tysięcy osób cywilnych nie posiadających statusu jeńca.

Ofiary zbrodni pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, w Miednoje koło Tweru, w Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, w Bykowni i w Kuropatach. Represjom poddano także rodziny ofiar wywożąc do Kazachstanu ponad 60 tysięcy osób.

 

 

UM Hrubieszów