Eksperyment łańcuchowy – I miejsce dla uczniów Staszica

1 czerwca 2013 roku w Parku im. H. Jordana w Krakowie odbył się finał pierwszej polskiej edycji konkursu fizycznego „Eksperyment Łańcuchowy”. W kategorii „Szkoła średnia i studenci” nagrodę główną zdobyli uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie Bartosz Kozłowski (IIa lo) i Jakub Mielniczek (IId gim) za projekt „Skrócona historia fizyki przedstawiona za pomocą metalowych kulek”.

Reklamy

Opiekunem uczniów jest Janina Mirska. Fundatorem nagrody w tej kategorii był Instytut Fizyki Jądrowej PAN.

Pomysł konkursu po raz pierwszy zrodził się w 2005 roku w stolicy Słowenii. Wtedy też zostały skonstruowane pierwsze urządzenia.

W tym roku dzięki porozumieniu studentów Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego z organizatorami słoweńskiej edycji mogliśmy to niesamowite widowisko, stanowiące mieszankę fizyki, zabawy i majsterkowania zobaczyć w Krakowie.

Zadaniem uczestników konkursu było skonstruowanie urządzenia, w którym wykorzystanie różnych zjawisk fizycznych pozwoliło na przetransportowanie metalowej kulki z jednego swojego końca na drugi. W trakcie finału można było zobaczyć gotowe urządzenia połączone w cztery odrębne łańcuchy.

 

Info: ZS nr 2 w Hrubieszowie