Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Poziom poniżej kolan… Nie było z czego wybierać!
Tak mówili jurorzy tegorocznych eliminacji powiatowych do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które miały miejsce w Hrubieszowskim domu Kultury w dniu 13 III 2006r.
Czy mieli rację, tak surowo oceniając? Nie byli zadowoleni z prezentujących swoje recytatorskie umiejętności.

Reklamy

br />W eliminacjach udział wzięło ponad 20 osób. Faktycznie między poszczególnymi recytatorami była ogromna różnica, ale czyż to nie czyni jednych zwycięzcami, a innych przegranymi?

Konkurs został podzielony na 4 turnieje: recytatorski, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora, wywiedzione ze słowa. Każdy z określonym limitem czasowym i ogólnymi założeniami, od strony technicznej.

Wykonawcy postawili sobie wysoko poprzeczkę, repertuar wybrany przez nich zatacza szeroki horyzont. Począwszy od Jana Pawła II, poprzez Dorotę Terakowską, Adama Asnyka, Janusza Korczaka skończywszy na Tadeuszu Różewiczu i Stanisławie Grzesiuku.
W oparciu o teksty tego ostatniego powstał monodram, który przedstawiającemu nie bardzo wyszedł – jak sam potem się tłumaczył. Nie był jednak jedynym, który mógł w tak delikatny sposób opisać swoje starania przed komisją jury. Turniej teatrów jednego aktora cieszył się w tym roku skromnym powodzeniem, bo zaledwie dwie osoby zdecydowały się zagrać. Katarzyna Sowierszenko, która zaprezentowała drugi monodram, korzystając z tekstów Doroty Terakowskiej ("Ono"), zebrała gromkie brawa. Wprowadziła publiczność w realny sposób przez swą grę, w świat młodej kobiety, która niespodziewanie zachodzi w ciążę, nie będąc zupełnie na to przygotowaną….reszty nie zdradzę – proszę sięgnąć po lekturę "Ono".

Turnieje wywiedzione ze słowa jak i poezji śpiewanej zachęciły tylko dwoje wykonawców, po jednym na każdą kategorię. Magdalena Burda znana w Hrubieszowie młoda wokalistka, zdobyła uznanie jury, gdyż przyznano jej nagrodę – szczerze zasłużoną! Śpiewała poezję Jana Pawła II, bardzo udanie, choć sala, w której odbywały się przesłuchania nie zapewniała odpowiednich warunków, dla prezentowania umiejętności wokalnych. Co mogło irytować występującą, jednak nie dała tego po sobie poznać i dzielnie zaśpiewała 3 pieśni i wyrecytowała 1 utwór.

Zainteresowanie i uwagę głównie skupiał turniej recytatorski. Nie można oprzeć się wrażeniu, że wykonawcy dość sztucznie próbowali naśladować znanych z desek teatrów i ze srebrnego ekranu aktorów – mówię tu o interpretacji utworów, która pozostawiała wiele do życzenia. Co jednak wzbudziło większe niezadowolenie, był fakt nie nauczenia się dostatecznie prezentowanych tekstów. A to już pewna niekonsekwencja, czy wręcz nieodpowiedzialność.

Komisja Konkursowa w składzie:
– Katarzyna Zając
– Jolanta Głowacz
– Stanisław Kliszcz

Zdecydowało, że w Lublinie powiat hrubieszowski reprezentować będą Magdalena Burda i Andrzej Zdunek, tegoroczny laureat Konkursu Poezji i Prozy Ukraińskiej. Wyróżnieniono: Katarzynie Łęczyńskiej, Joannie Michalczuk, Justynie Puk, Grzegorzowi Wyczawski. Nagrody książkowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie.

Kolejność prezentacji podczas 51 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Hrubieszowski Dom Kultury 13.03.2006r.

Turniej TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
1. Szymon Rynkiewicz
2. Katarzyna Sowierszenko
Turniej WYWIEDZIONE ZE SŁOWA
1. Robert Gołąb
Turniej POEZJI ŚPIEWANEJ
1. Magdalena Burda
Turniej RECYTATORSKI
1. Anna Borek
2. Elżbieta Bubiełło
3. Natalia Ciesielczyk
4. Ewa Dąbek
5. Sylwia Dziekan
6. Iwona Kafka
7. Krzysztof Kasprowicz
8. Agata Kułaj
9. Katarzyna Łepik
10. Katarzyna Łęczyńska
11. Brygida Majewska
12. Joanna Michalczuk
13. Bartłomiej Misztal
14. Joanna Pałka
15. Magdalena Piłat
16. Justyna Puk
17. Katarzyna Przyczyna
18. Magdalena Rodziewicz
19. Barbara Szpakowska
20. Marlena Totarek
21. Mariusz Tracz
22. Grzegorz Wyczawski
23. Agnieszka Zabłocka
24. Andrzej Zdunek
25. Monika Żeromska

Protokół przekazała p. Edyta Dobosz – Maciuk, która prowadziła całą imprezę. Koordynuje ona wszelkie konkursy recytatorskie w powiecie.

zobacz zdjęcia >>