Ergonomia pracy w biurze – fakt czy mit?

Czy ergonomiczne stanowisko pracy biurowej jest niepotrzebną fanaberią, czy rzeczywiście ma wpływ na efektywność pracy i zdrowie pracowników? Artykuł sygnalizuje pewne kwestie związane z wyborem mebli biurowych do pracy i do domu.

Reklamy

Materiał reklamowy

 

Zasady organizacji pracy na stanowiskach wymagających wielogodzinnego spędzania czasu w pozycji siedzącej są znane od lat i w zasadzie niezmienne. Sklepy oferujące meble biurowe zachęcają klientów do zwracania uwagi na kwestię ergonomii, podkreślając ergonomiczne cechy własnych produktów. Wiele osób nadal bagatelizuje sprawę, ponieważ bierze pod uwagę jedynie ceny, w ogóle nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo i higienę pracy. Pomijane są efekty, jakie może przynieść zapewnienie pracownikowi odpowiednich warunków do wykonywania pracy. Sporo osób zastanawia się, czy kwestia ergonomii rzeczywiście ma tak ogromne znaczenie, czy może jest to tylko kolejny chwyt marketingowy? Być może ergonomiczne fotele biurowe to tylko kolejny pomysł na wyciągnięcie od klienta znacznie większej ilości pieniędzy?

Fakty, czy mity

Można by podejrzewać, że ergonomia stanowiska pracy to kolejny chwyt marketingowy, gdyby nie duża liczba publikacji na ten temat. Nie bez znaczenia jest również to, że o ergonomii traktują nie tylko osoby sprzedające sprzęty i meble biurowe, ale przede wszystkim specjaliści od bezpieczeństwa pracy, którzy wiedzą na ten temat najwięcej. Ich zdaniem odpowiednio przygotowane stanowisko do pracy biurowej to inwestycja nieco większa, ale bardzo szybko zwróci się w wykonywanej przez pracownik pracy. Przeprowadzane coraz częściej badania dowodzą, iż pracownicy biurowi, którzy wykonują swoje obowiązki wyposażeni w ergonomiczne stanowisko, pracują znacznie bardziej efektywnie, mniej się męczą i przede wszystkim nie odczuwają bólu pleców. Wniosek? Wydajność pracy rośnie, a firma na tym zyskuje.

Czym konkretnie jest ergonomia?

Istnieje wiele definicji tego określenia, jednak najważniejsza z nich wskazuje, iż jest to nic innego jak związek zachodzący pomiędzy zajęciem człowieka, jego otoczeniem, a samym człowiekiem. To najszersze znaczenie tego słowa, dotyczy pracy i wypoczynku. Ergonomia w pracy interesuje nas jednak najbardziej – w tym wypadku jest to dążenie do stworzenia takich warunków pracy, aby nie pojawiały się w stosunku do pracownika żadne ograniczenia oraz aby mógł wykonywać pracę z należytym mu poczuciem komfortu.

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

  • fotel biurowy – powinna charakteryzować go regulacja wysokości oraz innych elementów, takich jak zagłówek, podłokietniki i oparcie. Istotne jest wyprofilowanie odcinka lędźwiowego tak, aby był on odpowiednio podtrzymywany, eliminując zmęczenie i ból zmuszając nas do prawidłowej, naturalnej pozycji kręgosłupa. Ten element ma największy wpływ na komfort pracy

  • podnóżek – powinien być ustawiony pod kątem maksymalnie 15 stopni

  • biurko – szerokie i głębokie tak by swobodnie ustawić na nim niezbędne sprzęty

  • ułożenie rąk – ręce muszą być ułożone w sposób jak najbardziej naturalny, na co pozwala regulacja podłokietników

  • ustawienie monitora – najlepiej 40-75 centymetrów od oczu, a kąt obserwacji ekranu powinien wynosić od 20-50 stopni

Stanowisko pracy biurowej powinno być dostosowane do wzrostu człowiek, czy ujmując szerzej do jego wymiarów. Jeśli uważa się, że łokcie powinny być na wysokości blatu biurka, a biurko nie ma regulowanej wysokości, to dostosowanie stanowiska pracy spoczywa na fotelu biurowym i podnóżku. Fotel biurowy jest wówczas najważniejszym meblem w tym zestawie, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie dobranie.

Artykuł przygotowano we współpracy ze sklepem internetowym ergo-fotel.pl.

 

fot. mat. sponsora