Ergonomia w laboratorium – ważniejsza niż myślisz!

Jest wiele różnego rodzaju laboratoriów wykonujących zadania o szerokim zakresie zadań. To wiemy wszyscy, jednak nie każdy ma świadomość, że praca laboratorium wymaga intensywnego zaangażowania mięśni i bólu szkieletu – dlatego tak ważne jest, aby miejsca pracy były dobrze zaopatrzone w krzesła, stół roboczy, światła, sprzęt, urządzenia laboratoryjne i maszyny. Dobrze funkcjonująca logistyka w laboratorium, jak również różnorodność zadań i stanowisk pracy również przyczyniają się do ułatwienia pracy.

Reklamy

 

Okap przeciwpożarowy i stół bezpieczeństwa

Praca w fartuchu może stanowić wyzwanie dla Twojego ciała. Brak elastyczności w projektowaniu okapów przeciwpożarowych / stołów bezpieczeństwa może zapewnić stałą i niekorzystną pozycję roboczą. Plus, praca jest często niezrównoważona i powtarzalna, a to kombinacja, która może powodować wiele nacisku na ciało. Skoncentruj się na ergonomice podczas planowania pracy – celem jest uzyskanie jak najlepszej pozycji roboczej.

 

Materiały pomocnicze i urządzenia laboratoryjne.

Zdejmij wszystko, czego nie potrzebujesz na blacie roboczym w danej chwili. Zostaw tam tylko te narzędzia i urządzenia laboratoryjne, które są ci w danym momencie niezbędne – niech nic nie powoduje dodatkowego dyskomfortu. Zastanów się, czy powinieneś pracować w pozycji stojącej czy siedzącej oraz jaki rodzaj fotela ma być używany. Upewnij się, że obszar roboczy jest wystarczająco oświetlony. Unikaj pracy mięśni statycznych – upewnij się, że dbasz o to w przypadku, gdy jest to możliwe.

 

Charakter pracy określa, gdzie pracujesz.

Aby zapewnić sobie wystarczające podparcie i odpowiednią wentylację, pracuj ok. 20 cm od blatu roboczego czy monitora. Zmieniaj swoje zadania w ciągu dnia, aby upewnić się, że ciało nie jest ograniczone do jednej pozycji roboczej. Pozwól sobie na częste, krótkie przerwy.

 

Krzesła laboratoryjne

Prace laboratoryjne składają się z różnych rodzajów operacji, które umożliwiają wykorzystanie różnych stanowisk pracy i pozycji:

  • stojącej,

  • chodzącej,

  • siedzącej.

Krzesło laboratoryjne jest ważnym elementem wyposażenia dostosowującego pozycję do realizowanego zadania. Dlatego zaleca się wybór różnych fotelików laboratoryjnych z różnymi wariantami regulacji wysokości. Zapoznaj się z opcjami dostosowania krzeseł i wariantami – aby znaleźć ten najbardziej odpowiedni dla siebie.

Zacznij od wyregulowania wysokości krzesła tak, aby nogi opierały się dobrze na podłodze / na spodzie, a ścięgno stawu kolanowego były w układzie na minimum 90 stopni. To jest to, co zapewnia komfort i relaks. Wyreguluj oparcie, aby zapewnić sobie dobre wsparcie pleców.
Wyreguluj głębokość siedziska w celu wsparcia dla ok. 2/3 ud.

To dobre podstawy ergonomicznego podejścia w laboratorium.

 

fot. mat. sponsora