Europejskie Dni Dziedzictwa

W 2011 r. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się po raz dziewiętnasty, w terminie 10-11 i 17-18 września. Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator EDD – już po raz piąty zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: Kamienie milowe.

Reklamy

Kamienie milowe temat EDD w 2011 w Polsce, ma zwrócić uwagę na wkład Rzeczpospolitej na przestrzeni dziejów w rozwój Europy. Kamienie milowe takie jak Zjazd Gnieźnieński, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Konfederacja Warszawska, Odsiecz Wiedeńska, czy Konstytucja 3 maja, są naszymi cegiełkami w budowę wspólnej Europy. Wkład ten pragniemy również podkreślić specjalną wystawą, wpisująca się w temat obchodów EDD, której oficjalną inaugurację planujemy podczas wrocławskiego Forum. Pragniemy zainteresować społeczeństwo najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski, przywołać daty, miejsca, twórców i tradycje oraz związane z nimi zabytki kultury materialnej i niematerialnej.

Lokalnym kamieniem milowym w rozwój naszego regionu było utworzone przez Stanisława Staszica w 1816 r. Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie. Była to jedna z pierwszych w Europie organizacji typu przedspółdzielczego. Ziemie stanowiące obszar starostwa hrubieszowskiego podarował Staszic na własność i wspólny użytek mieszkańcom tychże dóbr.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie będzie uczestniczyło po raz czwarty w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Zapraszamy 10 i 11 września do zwiedzenia muzeum i zapoznania się z wystawą pod tytułem „190rocznica utworzenia Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego”.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp wolny na ekspozycje stałe.

Więcej informacji na stronie internetowej projektu www.edd2010.pl.