Festiwal – dzień drugi

W dzisiejszym konkursie niestety żaden wykonawca występem swoim nie powalił mnie na kolana.

Reklamy

Oprócz bodajże dwojga artystów, którzy cokolwiek z lekka błądzili w okolicach właściwej tonacji, reszta zaprezentowała dobry, w niektórych przypadkach nawet wysoki poziom.

Jeśli chodzi o walory wokalne, to na szczególną uwagę zasługuje Weronika Szypura z Poznania. Niesamowita moc głosu, ciekawa barwa, a i technika niczego sobie. Szkoda tylko, że repertuar zbyt patetyczny i za mocno stylistycznie osadzony w głębokiej przeszłości. Mimo tego, trzeba przyznać, że młoda Poznanianka to talent pierwszej wody.

Reklamy

Z kolei w niejakim miłym kontrapunkcie słuchało się wykonawców z Chełma. Lirycznie, lekko i subtelnie – choć bez fajerwerków.

Zdecydowanie w pamięć zapadła mi grupa INWENCJA, której układ choreograficzny prezentował się naprawdę profesjonalnie, a i pod względem wokalnym niczego nie można było zarzucić.

W końcu DUET z Warszawy – kawał dobrej muzy – szkoda tylko, że prezentowany wyłącznie w przeróbkach znanych utworów.

Na koniec wystąpiła Ewelina Babiarz z Rzeszowa – świetny głos i technika – zarzut pozostaje ten sam – ciągle niczego nowego.

Po obejrzeniu większości wykonawców myślę, że dwie sprawy zasługują na uwagę. Pierwsza to ta, że z roku na rok poziom rośnie( i to jest dobre), druga zaś dotyczy repertuaru. Nie sztuką jest wziąć jakiś hit – przykładowo Budki Suflera – i go zaśpiewać, w dodatku dużo gorzej od wykonania oryginalnego. Nie ma niczego oryginalnego w zaśpiewaniu "Dumki na dwa serca" czy wiersza Baczyńskiego(chociaż zupełnie nic do tego poety nie mam, a nawet go lubię). Cała rzecz w tym, żeby zaprezentować coś nowego, coś, co pozwoliło by spojrzeć na temat patriotyzmu i religii z nowej, atrakcyjnej również dla młodych ludzi perspektywy.

Zdecydowanie brakło mi utworów autorskich.
Choć braki te rekompensuje w pewnym stopniu jedna, jedyna piosenka:

Tylko o jedno proszę Cię Boże
Niech sobie dobrze spadochron złożę!

Na zakończenie dnia, przy pełnej sali, wystąpiła Antonina Krzysztoń z zespołem. Ciężko było rozruszać naszą publiczność, ale w końcu jej się to udało. Mimo całej aury krainy łagodności, jaka występ otaczała – widać jednak było pełny profesjonalizm.

I na pewno ani profesjonalizmu, ani atrakcji nie zabraknie na jutrzejszym koncercie, którego finałem będzie występ Jacka Wójcickiego.

W dzisiejszym dniu wystąpili :
Paulina Bielecka – KG Mińsk Mazowiecki, Weronika Szypura – KG Poznań, Angelika Skowronek – KG Brzeg, Ewelina Pachnik – KG Mińsk Mazowiecki, Bartłomiej Kazimierczak – KG Chełm, DUET – KG Przemyśl, Sabina Dąbrowska – KG Brzeg, duet BASTED Klub WSO we Wrocławiu, zespół ARHED – KG Poznań, Daria Majewska – KG Leźnica, Barbara Szawiło – KG Chełm, DUET – KWL Warszawa, Agnieszka Podobny – KG Przemyśl, Marek Okrój – KG Ustka, zespół INWENCJA – KG Brzeg, Ewelina Babiarz – KW Rzeszów.

Organizatorami Festiwalu byli:
Dowództwo Wojsk Lądowych,
Dowództwo i Dekanat 2 Korpusu Zmechanizowanego, Klub 2 KZ;
Władze Administracyjno – Samorządowe m. Hrubieszowa,
Dowództwo Garnizonu Hrubieszów,
Dziekan Dekanatu Północ w Hrubieszowie,
Hrubieszowski Dom Kultury,
Klub Garnizonowy w Hrubieszowie.

Patronat nad imprezą sprawował Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej.

zobacz fotki >>