13 lipca 2024

Festiwalowi laureaci z Hrubieszowa [ZDJĘCIA]

Zespoły Hubal i Na Granicy oraz Agnieszka Łaszkiewicz znaleźli się wśród laureatów Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego.

Reklamy

W niedzielę, 11 września br. w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu odbył się Koncert finałowy Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego. Ideą festiwalu było upamiętnienie w formie artystycznej obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego.

Projekt otrzymał dofinasowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Fundusz Patriotyczny — Edycja 2022 Wolność po polsku. Składał się z dwóch etapów: eliminacji powiatowych, które odbywały się kolejno w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie, Zamościu i Biłgoraju oraz wieńczącego je Koncertu finałowego. Ich zwycięscy otrzymali dyplomy i nagrody finansowe.

Reklamy

­

Wyniki – eliminacje powiatowe Tomaszów Lubelski:

Reklamy

https://zamojszczyzna.org/aktualnosci/eliminacje-powiatowe-do-festiwalu-piesni-powstania-zamojskiego-25-sierpnia-2022-r-tomaszow-lubelski/

Wyniki – eliminacje powiatowe Hrubieszów:

https://zamojszczyzna.org/aktualnosci/relacja-z-eliminacji-powiatowych-festiwalu-piesni-powstania-zamojskiego-w-hrubieszowie/

Wyniki – eliminacje powiatowe Zamość:

https://zamojszczyzna.org/aktualnosci/eliminacje-powiatowe-do-festiwalu-piesni-powstania-zamojskiego-5-wrzesnia-2022-r-zamosc/

Wyniki – eliminacje powiatowe Biłgoraj:

https://zamojszczyzna.org/aktualnosci/eliminacje-powiatowe-do-festiwalu-piesni-powstania-zamojskiego-7-wrzesnia-2022-r-bilgoraj/

Koncert z udziałem laureatów z czterech powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego i zamojskiego stanowił podsumowanie wyżej wspomnianych eliminacji.  Uczestniczący w finale soliści  i zespoły prezentowały po dwa utwory patriotyczne, w tym jeden zalecany ze śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny” drugi do wyboru.

Egzemplarze, wydanego przez SRL „Zamojszczyzna”, Śpiewnika Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny były przekazywane bezpłatnie przez organizatora festiwalu podczas każdej z eliminacji oraz w trakcie jego finału.

Eliminacje rejonowo oceniała i kwalifikowała do II etapu  stała komisja artystyczna festiwalu w składzie: przewodniczący Tomasz Książek, Małgorzata Giska, Andrzej Jaroszyński, Maciej Sztor, Krzysztof Gumiela. Członkowie komisji reprezentowali wszystkie powiaty Zamojszczyzny. Koncert finałowy poprowadziła Pani Agnieszka Biernacka-Ochal Kierownik Klubu 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Po powitaniu uczestników oraz wszystkich gości obecnych na widowni przez Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna posła Sławomira Zawiślaka, prowadząca zaprosiła uczestników do prezentacji wybranych utworów. Jako pierwsi na scenie swój patriotyczny repertuar przedstawili soliści, a następnie zespoły wokalno-instrumentalne. Poziom wszystkich występów był bardzo wysoki.

Na scenie widzowie mogli zobaczyć występy bardzo zdolnych artystów w różnym wieku, którym nie są przy tym obce wartości patriotyczne. Miłość do Ojczyzny oraz losy naszych przodków w sposób aktywny szerzą oni również w muzycznej/artystycznej formie. Po wzruszających wykonaniach Jury udało się na obrady.

Na czas oczekiwania na wyniki festiwalu organizatorzy zaprosili widzów do wysłuchania koncertu patriotycznego przygotowanego przez grupę Lolek Orkiestra. Przed i po koncercie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały najmłodsze dzieci z Prywatnej Szkoły Podstawowej „LOK-uj w przyszłość” w Biłgoraju w składzie: Hania Dybiak lat 6, Zosia Góra lat 7, Klaudia Maciocha lat 7, Aurelia Maciocha lat 10, Amelka Dybiak lat10, Julia Wach lat10, Nadia Góra lat 12, Mikołaj Oszajca lat10 oraz 5-letnia zuchenka z 10. DH „Traperski Krąg” z Suśca Magdalena Stefaniak. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Przed ogłoszeniem wyników komisji jej przewodniczący Tomasz Książek na ręce  organizatora festiwalu Prezesa SRL Zamojszczyzna Sławomira Zawiślaka złożył gratulacje za pomysł i realizację tego wyjątkowego artystyczno-historycznego wydarzenia. Stwierdził,  że bardzo ważne jest utrwalanie w świadomości narodu, szczególnie młodego pokolenia zapomnianych w sensie krajowym wydarzeń sprzed 80 lat, które w postaci Powstania Zamojskiego rozegrały się na terenie Zamojszczyzny.

W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej prezentacji finalistów eliminacji rejonowych w ocenianym i punktowanym Koncercie finałowym w Zamościu Jury postanowiło przyznać najlepsze regulaminowe miejsca Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego w kategoriach:

­

Najlepszy Solista:

I miejsce – Daria Podpora

utwory: „Hymn wojska polskiego na emigracji”,  „Inka”

nagroda finansowa – 700 zł

II miejsce – Michalina Lipińska

utwory: „Jedna Chwila”, „Modlitwa dziewczyńska”

nagroda finansowa – 500 zł

III miejsce –  Agnieszka Łaszkiewicz

utwory: „Ostatni list”, „Nie nosim mundurów”

nagroda finansowa – 300 zł

­

Najlepszy Zespół:

I miejsce – Kapela Turobińska

utwory: „Podkowiacy”, „Kołysanka leśna”

nagroda finansowa – 700 zł

II  miejsce – „Hubal”

utwory: „Młode wilki”, „Z piersi młodej się wyrwało”

nagroda finansowa – 500 zł

III miejsce – „Na granicy”

utwory: „Modlitwa obozowa”, „Hej dziewczyno” (Maki)

nagroda finansowa – 300 zł

­­

Organizatorzy serdecznie gratulują laureatom, a wszystkim finalistom i uczestnikom dziękują za udział.

Po ogłoszeniu wyników odbyło się wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym. Każdy z laureatów finału otrzymał festiwalową statuetkę, a wszyscy uczestnicy – podobnie jak w eliminacjach rejonowych – pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczał pomysłodawca inicjatywy Prezes SRL Zamojszczyzna Poseł Sławomir Zawiślak, wspólnie z Kierownik Klubu 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego Agnieszką Biernacką-Ochal oraz członkami Jury: Tomaszem Książkiem, Małgorzatą Giską, Andrzejem Jaroszyńskim, Maciejem Sztorem, Krzysztofem Gumielą. Organizator przekazał także solistom i wszystkim występującym dzieciom książki o historii Zamojszczyzny podczas II wojny światowej oraz zestawy pamiątkowe. Uczestnicy festiwalu otrzymali też w formie bezpłatnej egzemplarze ww. Śpiewnika Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny. Wydarzenie odbyło się w niezwykłej atmosferze, dopełniło je wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz poczęstunek dla uczestników.

Zarząd i członkowie SRL Zamojszczyzna składają serdeczne podziękowania Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Fundusz Patriotyczny — Edycja 2022 Wolność po polsku za dofinasowanie przeprowadzonego projektu. Szczególnie podziękowania ww. kierujemy do komisji artystycznej festiwalu za poświęcony czas, zaangażowanie w prace komisji i wyłonienie zwycięzców. Wyrazy wdzięczności należą się za owocna współpracę, pomoc w organizacji wydarzenia Pani Agnieszce Biernackiej-Ochal Kierownik Klubu 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego oraz Dowództwu 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie i zaangażowanie w realizację projektu – wyrażają wdzięczność organizatorzy i zapraszają do współpracy oraz udziału w kolejnych projektach!

Więcej na stronie internetowej:  www. zamojszczyzna.org

­


ZDJĘCIA:

­

info i fot. Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna


Zobacz też:

Hrubieszowskie eliminacje do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego [ZDJĘCIA]

Hrubieszowskie eliminacje do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →