Finał Dni Języka Polskiego w ZS nr 1

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Kasia Cichłopek i Krzysztof Zdzibisz, jako prowadzący montaż „Wybory miss lektury”. Rozstrzygnięcie konkursów: literackiego nt. Żyć jak oni / Dlaczego warto kochać i plastycznego. Wszystkie te atrakcje przygotowali nauczyciele i uczniowie na finał Dni Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 1, który zorganizowano 8 kwietnia 2008 roku.

Już na początku kwietnia szkołę ozdobiono chmurkami przysłowiami, które skłaniały do refleksji. Nauczyciele – bibliotekarze przygotowali wystawę: Nasza Mała Ojczyzna. Region Hrubieszowski w Literaturze. Poloniści natomiast zebrali prace na konkurs literacki oraz plastyczny inspirowany lekturą lub filmem.

Jurorami w konkursie literackim byli: J. Leśniowska, Z. Chmarzyńska i D. Buchowiecki. Oceniali 16 prac, zwracając szczególną uwagę na treść, oryginalność formy i poprawność językową prac.

Wyniki konkursu:
I miejsce – Anna Maria Skowrońska – kl. III Le

Ania w formie pamiętnika przedstawiła odpowiedź na pytanie „Dlaczego warto kochać?” Wrażliwa bohaterka po licznych perypetiach odnajduje szczęście. W finale utworu mówi m.in.: Miłość staje się ostoją. Człowiek żyje dla miłość, miłość żyje dla człowieka.

II miejsce – ex aequo – Ilona Kowalczuk – kl. II b i Marta Szpinda – kl. II Lc

Ilona Kowalczuk w pracy nt. „Żyć tak, jak oni” przedstawiła biografię papieża – Polaka, który poprzez swoje życie i śmierć dał wielkie świadectwo prawdzie, pięknu i dobru. Ilona odważnie mówi – kocham Jana Pawła II!

Marta Szpinda w reportażu „Żyć tak, jak oni – Od takich ludzi zależą losy świata” zwraca uwagę na telewizyjne autorytety bijące rekordy debilizmu. Antidotum na zło są postawy zwykłych – niezwykłych ludzi – naszych uczniów. To ludzie z pasją. Buntownicy w słusznej sprawie tak, jak Dominika Komza. Skromni i wytrwali karatecy – Mateusz Wołos. Artyści malarze wyrażający się przez sztukę, tak jak Ela Magdziak.
Praca jest reportażem (zawiera tytuł, lid, opis, elementy wywiadu, śródtytuły).

III miejsce – ex aequo – Piotr Grossman – kl. II t4e i Adrian Dworzański – kl. III Lc

Piotr Grossman napisał opowiadanie. Przedstawia miłość trudną – bo w czasie stanu wojennego. Czy ubóstwo i choroba są w stanie zabić miłość? Nie. Miłość polega na przyjaźni w dobrych, codziennych kontaktach – napisał Piotr.

Adrian Dworzański prezentuje życie brazylijskiego piłkarza Ricarda Izecsona Dos Santos Leite. Zauważa, że jesteśmy społeczeństwem, które martwi się o siebie. Trzeba jednak pamiętać o swoim pochodzeniu – korzeniach i Bogu, choćby było to „niewygodne”. Tak zrobił idol Adriana – również piłkarza.

Wyróżnienie – Paulina Barańczuk – kl. I Lb

Autorka przedstawia losy współczesnych młodych ludzi, którzy nie do końca są przygotowani do wspólnego życia. Romeo i Julia naszych czasów? Młody człowiek wikła się w narkotyki, w konsekwencji umiera. Wtedy ona uświadamia sobie, że kochała go. Jest za późno.

***

Jurorami w konkursie plastycznym byli: J. Błaszczuk, A. Juszczuk i E. Kozaczuk. Komisja oceniła 13 prac, zwracając szczególną uwagę pomysłowość, oryginalność, technikę i estetykę wykonania prac.

Wyniki konkursu:

* I miejsce – Agata Bondyra – kl. II Ld ( plakat inspirowany utworem „Dziady” cz. II)
* II miejsce – Sylwia Roman – kl. II Ld ( plakat inspirowany dziełem „Potop”)
* III miejsce – Justyna Zielińska – kl. II Lb ( plakat inspirowany filmem „Szkoła uczuć”).

Nagrody, dyplomy i gratulacje przekazali Dyrektor – p. Z. Petruczynik oraz poloniści I. Szajwaj i D. Buchowiecki.

Na koniec uczniowie z klasy II Lc przygotowali część artystyczną „Wybory miss lektury”

Kasia Cichłopek i Krzysztof Zdzibisz nie mieli trudnego (żadnego) wyboru. Miss została jedyna kandydatka – Telimena. Prawdziwa gwiazda. Za grę krzesła ze złamaną nogą nominowana do nagród „Teletrelemorele” i „Złotego Skunksa”.

Można było głosować za pomocą sms-ów. Nagrodą (nie)gwarantowaną były spinacze do bielizny i gumowe rękawice.

Połączono przyjemne z pożytecznym. Hasła w chmurkach. Wystawa w bibliotece. Ekspozycja prac. Konkursy z nagrodami oraz część artystyczna udowadniają, że język polski jest żywy i ciekawy.

Autor.:. Daniel Buchowiecki

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009