24 września 2023

Finał jubileuszu 610-lecia miasta

Hrubieszów

Reklamy

Rodzinny rajd rowerowy, bieg Gotów i festyn rozrywkowy z koncertem zespołu IRA zwieńczą tegoroczne Dni Hrubieszowa. Cykl imprez, organizowanych w 610 rocznicę nadania praw miejskich, rozpoczął się jeszcze w sierpniu, a zakończy w ten weekend.

W sobotę Stowarzyszenie „Hrubieszów na rowerach” zaprasza na rodzinny rajd historyczny. Miejsce startu wyznaczono na 11.00 przy „Kuźni rowerowej” przy ul.Zamojskiej.

Reklamy

Wieczorem o 19.00 w Hrubieszowskim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Hrubieszów w grafice Alfreda Przybysza”. Autor jest wieloletnim animatorem kultury i regionalistą, promującym uroki Hrubieszowa oraz autorem ilustracji wielu tomików poetyckich miejscowych twórców.

W niedzielę 5 września odbędzie się I Międzynarodowy Bieg „Szlakiem Gotów”. Starterem honorowym będzie prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczestnicy biegu wystartują o 14.00 sprzed Chaty Gotów w Masłomęczu i będą mieć do pokonania 10 kilometrów do Hrubieszowa. W biegu mogą wziąć udział osoby urodzone w 1993 roku i starsze. Młodsi będą rywalizować na stadionie Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Reklamy

Od 15.00 organizatorzy jubileuszowych obchodów zapraszają na festyn rodzinny. Na stadionie HOSiR-u zostaną rozstawione stoiska promocyjne i gastronomiczne. Przygotowano też wiele atrakcji dla najmłodszych. W części artystycznej młodzież z HDK zaprezentuje widowisko muzyczno-kabaretowe „Tu na razie jest ściernisko”. Potem wystąpi m.in. zespół „Grupa Operacyjna”, a gwiazdą wieczoru będzie grupa IRA.

Obchody zakończy pokaz sztucznych ogni.

Hrubieszów otrzymał prawo miejskie magdeburskie z rąk Króla Władysława Jagiełły w 1400 roku i jest jednym z najstarszych miast Lubelszczyzny. Urodzili się tutaj m.in. pisarz Bolesław Prus, wynalazca Abraham Stern i wybitny architekt Wiktor Zin. Z miastem są również związani poeta Bolesław Leśmian, który przez kilka lat mieszkał w Hrubieszowie oraz major Henryk Dobrzański „Hubal”, stacjonujący w mieście z 2 Pułkiem Strzelców Konnych.

***

Źródło:
www.iaslubelskie.pl