Firma transportowa czy logistyczna? Jak wybrać odpowiednią firmę do obsługi towarów?

Branża transportowa jest pełna określeń, które na pierwszy rzut oka wydają się oznaczać to samo. Jest jednak tak, że niemal każdą usługę logistyczną charakteryzują szczegóły, które sprawiają, że mamy do czynienia z czymś innym niż zakładaliśmy. Jakie są różnice między firmą transportową a logistyczną?

Reklamy

 

Prowadząc własny biznes, często ma się do czynienia z potrzebą przewozu towarów. Wraz ze wzrostem tych zleceń staje się to coraz bardziej uciążliwe, a formalności związane z wysyłką rosną w oczach. Chcąc sprawnie zająć się procesem wysyłkowym warto sprawdzić, która firma przewozowa zajmie się tym najlepiej. Zamiast jednorazowego zlecenia lepiej jest nawiązać długofalową współpracę.


Transport czy logistyka?

Reklamy

Aby rozróżnić czym jest firma transportowa, a czym firma logistyczna należy zapoznać się z definicjami czynności wykonywanych przez wspomniane firmy.

Transport jest przemieszczeniem ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków. Jest on ściśle powiązany z różnymi działami gospodarki. Transport dzielimy na powietrzny, lądowy oraz wodny. Aby prowadzić działalność w tym sektorze należy posiadać specjalne pozwolenia oraz licencje. Jakość usług powinna być wykonywana na wysokim poziomie, a flota pojazdów dobrze rozbudowana. W ramach transportu można świadczyć także usługi w zakresie pośrednictwa przewozu towarów jako spedytor.

Logistyka jest procesem planowania, realizacji oraz kontrolowania przepływu towarów w sposób sprawny i efektywny. Zadania mogą obejmować czynności takie jak obsługa klienta, szacowanie popytu, przepływ informacji, realizowanie zapasów, kontrola zapasów, zaopatrywanie w części, pakowanie, obsługę zwrotów, transport oraz składowanie.


Która firma będzie odpowiednia?

Transport i logistyka to usługi przenikające się – tworzą razem tak zwaną branżę TSL. Chcąc w dłuższym okresie współpracować jedną z takich firm, warto sprawdzić czy przypadkiem nie świadczy ona całego zakresu usług. W ten sposób ma się pewność, że usługi zostaną wykonane z wysoką jakością i bez nieporozumień. Dobra firma transportowa i logistyczna zadba o to, aby nadany towar trafił do adresata w najkrótszym możliwym czasie oraz w dobrym stanie.

 

fot. mat. sponsora