Funkcjonalna łazienka – jak wyposażyć małą przestrzeń?

Małe łazienki są standardem, jeśli chodzi o mieszkania w bloku. Bardzo często umieszcza się je również w projektach domu, w strefie dziennej na parterze. To świetny sposób na rozładowanie porannych kolejek do toalety. Takie pomieszczenie przydaje się również w trakcie dnia. Weźmiemy tam szybki prysznic, czy umyjemy ręce bez wchodzenia na piętro. Takie łazienki są zazwyczaj dość małe. Nierzadko występują pomieszczenia o wielkości 1,5 metra kwadratowego. Aby dobrze nam służyły, wymagają przemyślanego projektu. Kluczowe jest zadbanie o funkcjonalność oraz ładny wygląd pomieszczenia.

Reklamy

 

Jak zagospodarować przestrzeń w małej łazience?

Kiedy przystępujemy do aranżacji łazienki na początku musimy zastanowić się, jak optymalnie rozplanować przestrzeń. Decyzję o usytuowaniu urządzeń należy podjąć zanim doprowadzimy instalację. Nie musimy tutaj przestrzegać powszechnie utartych zasad, jak na przykład umieszczenie umywalki na przeciwko wejścia.

Musimy jednak zmieścić we wnętrzu strefę kąpielową oraz toaletową. W przypadku bardzo małych łazienek warto przemyśleć przeniesienie pralki do innego pomieszczenia, np. do kuchni. Jeśli jednak bardzo chcemy, żeby pralka znajdowała się w łazience tutaj znajdziemy ranking pralek. Dobrze sprawdza się również umieszczenie WC blisko drzwi.

W zagospodarowaniu małej przestrzeni dobrze sprawdza się zastąpienie wanny prysznicem. Jeśli nie chcemy zabierać przestrzeni możemy zrezygnować z kabiny lub wybrać wersję narożną. Warto wykorzystać dostępne wnęki i umieścić tam prysznic bezbrodzikowy. Coraz popularniejszy staje się odpływ w podłodze. Na czas kąpieli możemy oddzielić się zasłonką. Ważne, żeby zarezerwować miejsce o minimalnych wymiarach 70 x 70 cm. Jeśli wybierzemy nawet najmniejszy brodzik to dzięki zasłonce zamiast kabiny zapewnimy rodzinie większą swobodę ruchów.

Wtedy odległości od sedesu i umywalki mogą być mniejsze. Kabiny w wersjach narożnych i asymetrycznych czasami zajmują mniej miejsca, ale często są niewygodne w użytkowaniu. Powinniśmy zawsze sprawdzić to dokładnie przed zakupem. Unikajmy ustawiania kabin prysznicowych na przeciwko wejścia. Przez to możemy dodatkowo odczuwać, że pomieszczenie jest ciasne.

Kiedy rozplanujemy poszczególne strefy kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego wyposażenia. Bez względu na wielkość pomieszczenia nie powinniśmy rezygnować z choćby małej szafki na przechowywanie przyborów toaletowych. Aby odwrócić uwagę od małej przestrzeni warto zadbać o duże lustro. Koniecznie sprawdźmy jednak, co będzie się w nim odbijać. Jeśli ma to być grzejnik, lub niedopasowane do całości drzwi, możemy być niezadowoleni z końcowego efektu.

Aby dodatkowo zaoszczędzić miejsce możemy zastąpić stojące szafki wiszącymi półkami. Możemy wybrać również narożną umywalkę. Jeśli nie chcemy patrzeć w kąt podczas mycia rąk alternatywą będzie umywalka narożna asymetryczna. Pomimo niewielkiej przestrzeni warto oprzeć się pokusie kupna zbyt małej umywalki.

To nie tylko miejsce gdzie myjemy ręce, ale również wykonujemy wiele czynności związanych z poranną toaletą. Minimalna głębokość powinna mieć 40 cm, a szerokość 45 cm. Zamiast baterii sztorcowej lepiej wybrać wersję naścienną. Chociaż najwygodniejsze są modele z wyciąganą wylewką. Dzięki temu bez problemu nalejemy wody do miski lub umyjemy głowę.

Obecnie dużą popularnością cieszą się wiszące miski ustępowe. Dzięki ukrytym w ścianie stelażom, zbiornik na wodę oraz instalacje są niewidoczne. Dzięki temu łatwiej utrzymać podłogę w czystości, a nad stelażem możemy stworzyć półkę.

Planując takie rozwiązanie w małej łazience musimy jednak wziąć pod uwagę szerokość stelaża oraz obudowę. To zabiera nam część przestrzeni. W małych toaletach zazwyczaj musimy zrezygnować z bidetu. Na rynku coraz popularniejsze stają się toalety myjące, które łączą w sobie użyteczność WC z funkcją bidetu.

Wbrew pozorom, na wygląd całej łazienki duży wpływ ma również sufit. Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na wersje podwieszane z oświetleniem. Dzięki temu przestrzeń znacznie się rozświetla i optycznie powiększa. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zrezygnować też z kinkietów.

Jakie płytki najlepiej sprawdzą się w małej łazience?

Aby nadać wrażenie przestrzeni, warto wybrać jasne, wielkoformatowe płytki. Najlepszym pomysłem będzie unikanie ciemnych barw, mocnych wzorów oraz wyraźnych faktur. Fantazyjny gres najlepiej sprawdzi się na podłodze. Jeśli ułożymy płytki poziomo, pomieszczenie wyda się optycznie szersze. Jasne kolory płytek oraz lustro będą odbijać światło i powiększać przestrzeń.

Jeśli białe wnętrza nie są w naszym guście, możemy wprowadzić mocniejszy akcent w postaci jednego z elementów wyposażenia. Zbytnie nasycenie barw sprawi jednak, że niepotrzebnie przytłoczymy pomieszczenie. Na powiększenie pomieszczenia dobrze wpływają również połyskujące i półprzezroczyste powierzchnie. Domknięciem całości będzie odpowiednie oświetlenie. Oprócz głównego źródła światła możemy zadbać o dodatkowe boczne lampki.

O jakich zasadach warto pamiętać?

Jeśli chcemy, żeby nasza łazienka dobrze się prezentowała, zadbajmy o konsekwencję. Wnętrze pomieszczenia musi być spójne z resztą mieszkania. Styl powinien nawiązywać do pozostałej przestrzeni.

Zrezygnujmy ze zbędnych dodatków oraz szafek, które zagracą nam miejsce. Mała łazienka nie oznacza jednak, że musimy rezygnować ze stylu i luksusowego wyglądu całości. Pieniądze zaoszczędzone ma umeblowaniu możemy przeznaczyć na droższe i lepsze płytki.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)