Gdzie kupić świeże soki tłoczone?

Soki tłoczone powinny na dobre zagościć w jadłospisie każdej osoby dbającej o zdrowie. Zawierają mnóstwo witamin, antyoksydantów i innych składników odżywczych, dzięki którym zapobiegamy chorobom, mamy mnóstwo energii i czujemy się świetnie. Jednak nie każdy sok ma równie dobry skład. Gdzie w takim razie kupować soki?

Reklamy

W przeciwieństwie do powszechnie dostępnych soków kartonikowych tłoczone soki warzywne i owocowe nie powstają z koncentratów, nie mają też dużo cukru albo emulgatorów. Zawierają tylko to, co dała natura, a tym samym są wyjątkowo zdrowe. Jeśli tłocznia soków utrzymuje wysokie standardy i proces tłoczenia przebiega prawidłowo, to w naszym napoju będzie tyle samo witamin i minerałów, co w świeżych owocach i warzywach.

Dlaczego warto włączyć w dietę soki tłoczone?

Dla każdego oczywiste jest, że warzywa i owoce w diecie być muszą. Jednak czasem trudno o ich kilka porcji w ciągu dnia. Decydując się na tłoczone soki, możemy szybko zaspokoić dobowe zapotrzebowanie. Soki są smaczne, sięgną po nie nawet dzieci, więc jest to dobra metoda dla rodziców małych niejadków. Ponadto wiele witamin lepiej przyswaja się w formie płynnej, co dodatkowo powinno do soków zachęcić.

Reklamy

Jak wygląda produkcja soków tłoczonych?

W przeciwieństwie do soków z sokowirówki i tych kupnych, które powstają z koncentratów, naturalne soki owocowe i warzywny pozyskiwane w procesie tłoczenia są mętne. Są też gęstsze i zawierają znacznie więcej witamin. Kiedyś do tłoczenia używano beczek, a tłoczenie odbywało się ręcznie. Teraz, chociaż stosuje się do tego nowoczesne maszyny, to sama mechanika jest podobna. Owoce i warzywa trafiają na prasę przekładkową, później tłoczy się sok i pasteryzuje. Nie dodaje się do nich cukru ani ulepszaczy smaku. Sok możemy tłoczyć w domu, ale będzie to czasochłonne, owoców trzeba dużo, a niekoniecznie ilość płynu, jaki uzyskamy, w pełni nas usatysfakcjonuje. Z tego względu więcej osób decyduje się na zakup gotowych produktów. Aby jednak mieć pewność, że nasz napój zachował wszystkie wartości odżywcze, stawiajmy na tłocznię soków cieszącą się dobrymi opiniami i stosującą odpowiednie metody. Dobrym producentem jest na przykład Nasza Tłocznia.

Jak wygląda produkcja w Naszej Tłoczni?

Pierwszym etapem jest zbiór dojrzałych owoców i warzyw. Zanim wszystkie trafią do tłoczenia, przechodzą selekcję, by sok był pozyskany tylko ze zdrowych i jędrnych produktów. Następnie warzywa i owoce są myte i razem ze skórkami (co zapewnia dodatkową porcję witamin i błonnika) trafiają do tłoczni. Po starannym tłoczeniu przez kilka sekund się je pasteryzuje w temperaturze nie większej niż 78 stopni. Jest to bardzo istotny etap, bo wiele cennych dla zdrowia związków jest wrażliwych na wysoką temperaturę. Gdyby pasteryzacja odbywała się przy wyższych parametrach, sok nie byłby tak wartościowy.

Ze względu na różne oczekiwania kupujących, soki z Naszej Tłoczni rozlewane są do opakowań o różnej pojemności. Dzięki temu można łatwiej wybrać objętość odpowiadającą indywidualnym potrzebom.

­

(tekst i fot. mat. partnera)