Geolokalizacja samochodu. Co nam daje i jak pomaga odnaleźć utracone auto

Lokalizatory GPS, które pozwalają określić pozycję urządzenia z dokładnością przynajmniej do kilku metrów, to w dzisiejszych czasach standard. Funkcję geolokalizacji posiada każdy smartfon, nowoczesne zegarki, a przy dostępie do internetu również niemal każdy komputer. Najszerzej, przynajmniej obecnie, takie rozwiązania stosuje się do namierzania samochodów, nie tylko tych skradzionych.

Reklamy


Kradzież samochodu

Wbrew pozorom, kradzieże samochodów zdarzają się bardzo często, a złodziejom ten proceder wcale nie nastręcza wielu trudności. Na początku wybierają cel i obserwują samochód oraz właściciela – kiedy i gdzie się zatrzymuje, gdzie robi zakupy, itp. Do kradzieży najczęściej dochodzi w nocy w miejscach, gdzie zauważenie, że coś się dzieje jest utrudnione, mogą to być na przykład parkingi przy centrach handlowych. Wprawiony w swoim „fachu” złodziej nie potrzebuje też wiele czasu. Wejście do samochodu, dezaktywacja zabezpieczeń i odjechanie zajmuje mu średnio 40 sekund.

 

Geolokalizowanie skradzionego samochodu

Jeśli samochód posiada zabezpieczenie w postaci geolokalizatora odnalezienie skradzionego pojazdu jest jedynie kwestią czasu. Większość firm oferujących swoje systemy monitorujące posiada również moduły, które automatycznie informują Policję o popełnieniu przestępstwa. Dzięki wbudowanemu nadajnikowi z dużą precyzją można określić położenie samochodu i przekazać te informacje służbom. Później trzeba już czekać na ich interwencję.

Lokalizacja samochodu (podsłuch gsm) to jednak nie jedyne atuty systemów monitorowania pojazdów. Dzięki stałemu rozwojowi rynku transportowego oraz technologicznego, możliwe jest połączenie aplikacji z komputerem pojazdu. Co nam to daje?

  • Monitorowanie położenia i stanu pojazdu 24 godziny na dobę. To znaczy, że możliwe jest określenie takich parametrów jak działanie silnika (czy jest włączony, czy nie) czy prędkość pojazdu;
  • Sterowanie dopływem paliwa – jeżeli pojazd zostanie skradziony zdalnie możemy odciąć mu „zasilanie” i uniemożliwić złodziejowi odjechanie z samochodem;
  • Rozbudowane alarmy. Aplikacja będzie nas informowała, między innymi, o wyjeździe pojazdu poza wybraną strefę, uruchomieniu w nocy, odłączeniu akumulatora czy nawet o próbie wyłączenia lokalizatora.

 

Ile kosztuje geolokalizacja?

Niestety, póki co inwestycja w geolokalizację samochodu może być zbyt duża dla przeciętnego kierowcy. Koszt samego lokalizatora wynosi od 300 do nawet 1000 złotych. Poza tym dochodzą koszty montażu i miesięcznego abonamentu za użytkowanie aplikacji. Dlatego klientami firm z systemami monitorowania pojazdów są głównie firmy transportowe.

 

 

fot. mat. sponsora