Goci w WSHE

Zamość

Reklamy

W tym roku w ramach Dni Otwartych Wyższej Szkoły Humanistyczno Ekonomicznej w Zamościu gościliśmy grupę pasjonatów z Masłomęcza, małej wioski z okolic Hrubieszowa, której mieszkańcy kultywują zwyczaje Gotów – ludu o niezwykłej i bogatej kulturze.

***

Właśnie w Kotlinie Hrubieszowskiej od II do IV wieku naszej ery istniała Osada Gotów i jak twierdzi prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS, wówczas było tam centrum cywilizowanego życia w barbarzyńskim świecie; centrum osadnicze, polityczne i przede wszystkim handlowe. Prowadzone od wielu lat wykopaliska odsłoniły liczne pozostałości osady.

Kilka lat temu w oparciu o źródła archeologiczne, w Masłomęczu zbudowano drewnianą Gocką Chatę krytą strzechą. W krótkim czasie stała się ona centrum gockiej społeczności składającej się w głównej mierze z mieszkańców tej małej miejscowości.

Zaproszeni goście zaprezentowali obrzędy i zwyczaje Gotów, odbyły się min. pokazy garncarstwa, kowalstwa, tkactwa, gockich walk oraz wspólne gotowanie gockiego jadła połączone z degustacją. Całość imprezy wzbogaciła prezentacja multimedialna, przygotowana przez archeologa Hrubieszowskiego Muzeum, Bartłomieja Barteckiego pt. Powrót Gotów na Ziemię Hrubieszowską.

Dodatkowo uczestnicy imprezy mieli okazję wysłuchać wykładu otwartego dr Elizy Kosieradzkiej nt. „Geneza, pojęcie i cechy administracji publicznej” oraz Pani Katarzyny Łoś pt.” Piękna i szczupła na wiosnę”.

***

Info i foto:
WSHE w Zamościu

zobacz zdjęcia »