Godzina wychowawcza na wyjeździe uczniów Dwójki

Uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie (Dwójka) wybrali się do kina „Stylowy” aby obejrzeć dramat polskiego reżysera Macieja Pieprzycy „Chce się żyć”.

Reklamy

Uczniowie Gimnazjum z klas IIa, IIb oraz I a wybrali się do kina „Stylowy” aby obejrzeć dramat polskiego reżysera Macieja Pieprzycy „Chce się żyć”. Reżyser jest również scenarzystą, który zaprezentował widzom niełatwy film poruszający temat życia, funkcjonowania, odbioru w środowisku i wykorzystania osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, wzruszająca historia Mateusza, który wbrew poważnej chorobie (mózgowego porażenia czterokończynowego) podejmuje walkę o godność i szczęście. Walka stała się możliwa, dzięki poznaniu przez niego metody porozumiewania się z otoczeniem – metody Blissa (międzynarodowego kodu obrazkowego autorstwa Austriaka Charlesa Blissa, w którym słowa przedstawione są w postaci rysunku oznaczającego treść, sens danego słowa). Za pomocą mrugnięć oczami, bohater wskazywał odpowiedni symbol.

Reklamy

Film ten uświadomił uczniom z jakimi problemami zmagają się osoby tak poważnie chore, (co pozwoliło zastanowić się nad rangą własnych kłopotów) pokazał też, że myślą, interesują się i pragną tego samego co my. Ukazał też jak niesprawiedliwie i przedmiotowo są traktowani, co jest dla nich (a powinno być dla nas) upokarzające i poniżające. O tym świadczy ułożone i wskazane przez bohatera filmu jego pierwsze zdanie : „Ja nie roślina”.

Do uświadomienia i przemyśleń uczniów przyczyniły się p. Izabela Czerw oraz p. E. Winiarska

 

Kadry z filmu pochodzą ze strony www.stopklatka.pl

Znaki Blissa ze stron:

sosw.oeiizk.waw.pl

poradnik-logopedyczny.pl

 

FOTKI »


Info i fot. ZSM nr 2