Gogle narciarskie, które sprawdzą się na zimowych stokach. Sprawdź, jakie powinny być

Gogle narciarskie to niezbędny element odzieży każdego narciarza. Sprawdzą się doskonale podczas uprawiania sportów zimowych. Na stoku nie można także zapomnieć o kasku czy odpowiednio dobranym kombinezonie, który sprosta warunkom pogodowym. Dowiedz się, jakie powinny być gogle narciarskie. 

  1. Gogle narciarskie – jakie jest ich zadanie?
  2. Okulary narciarskie – kształt
  3. Odpowiednio dobrane gogle narciarskie

Gogle narciarskie – jakie jest ich zadanie?

Jak już zostało wspomniane, podczas zimowych przejażdżek na stoku, nie możemy zapomnieć o zabraniu ze sobą gogli narciarskich. Nadrzędnym zadaniem okularów narciarskich jest ochrona oczu. Chodzi tutaj między innymi o ochronę przeciwko drobinom lodu, śniegu, ale także przeciwko wiatrowi czy przed ostrymi promieniami słonecznymi UV. Ponadto, gogle narciarskie chronią przed urazami mechanicznymi. 

Okulary narciarskie – kształt 

W wyborze gogli narciarskich bardzo istotny jest ich kształt. Do wyboru mamy:

  • sferyczne szkła
  • lub cylindryczne.

Gogle sferyczne mają zaokrąglone szyby o obłym kształcie, dzięki czemu gwarantują szerokie pole widzenia. Z kolei cylindryczne mają tak zwaną ,,płaską szybę”. Są trudniejsze w zarysowaniu, ponieważ nie posiadają żadnych wypukłości. 

Odpowiednio dobrane gogle narciarskie

 

Okulary narciarskie wybrać należy na podstawie kilku istotnych elementów. Przede wszystkim, połóż nacisk na posiadany kask. Gogle narciarskie powinny dobrze pasować zarówno do kasku, jak i do kształtu twarzy. Szczególnie zwróć uwagę na nos, skronie, a także czoło. Odpowiednio dobrane gogle będą dopasowane twarzy. Nie powstaną żadne szczeliny, przez które mogłoby wpadać mroźne powietrze. Ponadto, zwróć uwagę na pasek, który musi być dobrze wyregulowany. 

Kolejnym istotnym elementem w dobieraniu gogli narciarskich jest wykończenie szyby. Gogle ,,bezramkowe” okażą się przydatne dla osób, którym zależy na szerszym kącie widzenia. Doskonale prezentują się z lustrzanymi szybami, jednak uwaga, łatwo je uszkodzić. Z kolei gogle, które wyposażone są w masywne ramki chronią szybę, jednak dla wielu osób mogą wyglądać nieco mniej efektownie. Przed zakupem najlepiej przymierzyć okulary narciarskie, by zapewnić sobie odpowiedni komfort użytkowania. 

Zakup gogli narciarskich, które także sprawdzą się doskonale na snowboard, jest bardzo ważne, jeśli jesteś zagorzałym użytkownikiem stoku. Znaczenie ma kształt twarzy, a także dopasowanie okularów do kasku. Inne gogle sprawdzą się do kobiecej twarzy, inne do dziecięcej, a jeszcze inne do twarzy męskiej. Zadbaj o swój komfort i wybierz odpowiedni model.

­

tekst i fot. mat. partnera