Gotowe wzory CV – za i przeciw

W Internecie można znaleźć niezliczone wzory CV w różnym designie. Nie ma jednego ogólnie przyjętego schematu CV, warto zatem przyjrzeć się przykładom CV, by stworzyć ten swój dopasowany do danego ogłoszenia o pracę. Jeśli od lat nie musiałeś czy nie musiałaś ubiegać się o nową pracę, prawdopodobnie stary życiorys, który być może nadal leży w szufladzie, nie jest już aktualny.

Reklamy

Wiele stron w internecie kusi atrakcyjnymi, nieraz nawet darmowymi szablonami CV. Czy zatem należy wierzyć w te czary: szybko, tanio, rewelacyjnie? Jakie naprawdę walory mają takie gotowe wzory CV?

Plusy

Pierwsze wrażenie

Zawsze liczą się pierwsze sekundy i ten błysk w oku rekrutera, gdy spogląda na wyróżniające się Curriculum Vitae. Dzięki pewnym trikom można zwiększyć swoje szanse na zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Szablony CV gwarantują usystematyzowany układ strony wraz z przykuwającym wzrok designem, który można kolorystycznie dopasować, by nie przesadzić z formą nad treścią. Często nie będąc wprawionym w obsłudze edytorów tekstów, poświęcamy zbyt wiele czasu na odpowiedni dobór elementów graficznych do naszego życiorysu i efekt końcowy nie zawsze okazuje się idealny. Stąd lepiej skorzystać z gotowych szablonów CV, by nadać atrakcyjnego wyglądu naszemu podaniu o pracę.

Oszczędność czasu

Ślęczymy długo przed ekranem i nic nam nie wychodzi, czegoś brakuje w naszym życiorysie. Internet jest dziś nieocenioną studnią wiedzy i źródłem pomysłów, także w zakresie kreatywnego tworzenia CV. Zatem czemu nie skorzystać i w błyskawicznym tempie nie stworzyć atrakcyjnego wizualnie podania o pracę? Wiele stron oferuje kreator CV, który pozwala zaoszczędzić wiele czasu i efekt końcowy zawsze satysfakcjonuje. Nie trzeba już zastanawiać się godzinami, jaki design dobrać, jak umieścić na stronie swoje dane, by całość dobrze i przejrzyście się komponowała.

Niewymagana znajomość programów graficznych

Od kilku lat na rynku pracy obowiązuje tabelaryczny życiorys, stąd u wielu osób, nie do końca obeznanych w programach graficznych, czy w edytorach tekstu, pojawia się strach w oczach przed koniecznością tworzenia tabeli, nagłówków czy sekcji. Gotowe wzory CV zdecydowanie ułatwiają to zadanie, ponieważ tabele, sekcje i linijki są już tak zaprojektowane, że wystarczy tylko z klawiatury wprowadzić własne dane i otrzymać gotowy dokument.

Aktualność

Korzystanie z szablonów CV na poważnych stronach internetowych daje pewność, że wysłane do rektura podanie o pracę spełnia obowiązujące na rynku pracy wymogi i dzięki temu taki kandydat  ma równe szanse z innymi w procesie rekrutacji. Należy wychodzić z założenia, że strony oferujące gotowe wzory CV dbają także o swoją reputację oraz opinię w sieci i na bieżąco dopasowują oraz aktualizują swoją ofertę.

Spójność z listem motywacyjnym

Podanie o pracę to przede wszystkim Curriculum Vitae i list motywacyjny. W niektórych kreatorach CV można wygenerować kompletną aplikację o pracę w jednakowym designie, by optycznie wszystkie elementy współgrały. Jeśli chcesz się jeszcze bardziej wyróżnić na tle pozostałych kandydatów, możesz dodać także stronę tytułową do swojej aplikacji.

Minusy

Brak indywidualności

Decydując się na gotowy wzór CV należy liczyć się z tym, że jest on dostępny dla większej rzeszy kandydatów i może się zdarzyć, że w tym samym procesie rekrutacji kontrkandydat czy kontrkandydatka wyśle swoje podanie dokładnie w tym samym designie. Tu pojawia się pytanie o rzeczywistą indywidualność takiego CV. Oczywiście można ją uwypuklić informacjami na swój temat i dzięki temu zaistnieć w świadomości rekrutera jako ktoś wyjątkowy.

Niewielkie możliwości zmian

Gotowe szablony CV posiadają z góry zaprojektowaną strukturę z konkretnymi polami do wpisywania danych i niestety nie ma tu zbyt wielu możliwości na pewne zmiany, poza własnym ustawieniem kolejności czy zmianą czcionki. Dzięki temu jednak mamy jasny układ strony, który nie ulega deformacjom przy wprowadzaniu kolejnych danych, jak ma to miejsce w niektórych edytorach tekstu.

Ograniczone miejsce

Większość gotowych szablonów CV narzuca miejsce na poszczególne sekcje i z tego względu, posiadając dłuższą ścieżkę kariery można napotkać ograniczenia przy próbie wprowadzenia większej niż dopuszczona liczba miejsc zatrudnienia. Wzory CV opierają się z reguły na kilku podstawowych danych i mają zawężoną liczbę możliwych do wprowadzenia znaków.

Stałe miejsce na zdjęcie

Umieszczenie zdjęcia jest z jednej strony dużym udogodnieniem, ponieważ nie ma ryzyka, że będzie ono nachodziło na tekst, czy poprzesuwa nam wszystko w dokumencie. Jednak dla tych, którzy chcą nieco zmodyfikować swoje CV i zmienić rozmiar zdjęcia, czy umieścić je w innym miejscu na stronie, takie szablony CV tworzą bariery.

Długie umowy i zobowiązania abonamentowe

Większość dostępnych w internecie szablonów CV wiąże się z opłatą i zobowiązaniem finansowym na dłużysz czas, często automatycznie przedłużanym. Na przeciw takim rozwiązaniom wychodzi CVhero, który pobiera tylko jednorazową opłatę 29,90 zł i udostępnia wszystkie swoje szablony CV na okres 1 miesiąca, w ciągu którego można wygenerować nieograniczoną liczbę podań o pracę. Po tym czasie użytkownik może samodzielnie podjąć decyzję o ewentualnym przedłużeniu usługi w promocyjnej cenie 14,90 zł.

Czasy odręcznego pisania życiorysu odeszły w niepamięć i dziś bez wątpienia każdy, kto poszukuje pracy, korzysta z dostępnych pomocy, jakimi z całą pewnością są szablony CV. Warto przejrzeć kilka różnych wzorów, by porównać i wybrać ten, który najbardziej pasuje do danego stanowiska i firmy, a wpisując swoje dane, niekopiowane, lecz dopasowane do konkretnego ogłoszenia o pracę, mamy pewność, że rekruter poświęci naszemu CV nieco więcej czasu i zaprosi na nas rozmowę kwalifikacyjną.

­

(tekst i fot. mat. partnera)