6 grudnia 2023

Grunt to podstawa – fundament czy płyta fundamentowa?

Każda budowa rozpoczyna się od postawienia fundamentów. Te powinny być solidne, ponieważ od ich wytrzymałości zależy stabilność całej konstrukcji. Na jaki rodzaj fundamentów warto się zdecydować – klasyczny czy też płyta fundamentowa? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla Twojej inwestycji? Podpowiadamy, na co się zdecydować, aby była ona trwała.

 

Wybór nie jest oczywisty – na co zwrócić uwagę?

Płyty fundamentowe sprawdzą się dużo lepiej w sytuacji, w której zależy inwestorowi na możliwie najkrótszym czasie realizacji. To rozwiązanie nie wymaga zastosowanie głębokich wykopów, wymagane jest zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi, ale nie ma konieczności prowadzenia skomplikowanych prac ziemnych. W wielu przypadkach, już po usunięciu pierwszej warstwy można bez przeszkód stosować beton.

 Mimo sporej liczby zalet płyt fundamentowych, ciągle to tradycyjne fundamenty cieszą się większą popularnością wśród inwestorów. Na większości nowych budów w Polsce zaobserwujemy stosowanie właśnie tej technologii. Głębokie osadzenie fundamentów zapewnia dużą stabilność konstrukcji, a co za tym idzie chroni ją przed działaniem uwarunkowań zewnętrznych.

Zalety klasycznych fundamentów

Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że są one doskonale znane wykonawcą. Rzadko popełniają oni błędy przy planowaniu oraz realizacji takiej wylewki – technologia nie jest trudna. Do stworzenia klasycznych fundamentów wystarczy określić klasę betonu w projekcie, a na ścianach sprawdzą się bloczki betonowe. Jest to również rozwiązanie, którego doskonale sprawdza się w trudnych terenach – skarpy, wzniesienia, czy tereny piaszczyste.

Zalety płyt fundamentowych

Płyta fundamentowa ciągle jest niedoceniana – a szkoda, ponieważ posiada wiele zalet, które sprawiają, że doskonale sprawdzi się na budowie. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, ponieważ fundamenty stanowią również podłogę budynku. Takie podłoże szczelnie odgranicza ciepły budynek od zimnego podłoża, dlatego rozwiązanie to doskonale sprawdza się w domach pasywnych. Warto przy tym pamiętać, że płyty fundamentowe wymagają zastosowania betonu o wyższej klasie, a także zatrudnienia profesjonalnej ekipy budowlanej, która zna technologię.

Fundamenty, czy płyta fundamentowa?

Ostatecznego wyboru należy dokonać przy pomocy specjalisty z zakresu budownictwa, który doskonale zna obie technologie. W swojej ocenie musi on przyjąć sytuację finansową inwestora, a także dobrze poznać teren, na którym realizowana jest budowa. Warto przy tym zaznaczyć, że płyty fundamentowe są rozwiązaniem tańszym, a także szybszym w realizacji – ich położenie jest około 20 % tańsze, a czas realizacji zamyka się najczęściej w 10 dniach.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)