Gruntowe pompy ciepła. Czym są i dlaczego sprawdzają się w naszym klimacie?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które dzięki specjalnej budowie potrafi ogrzać wnętrze absorbując energię ze środowiska o niższej temperaturze. Sprawdź, czym jest i jak działa gruntowa pompa ciepła!

Czym jest dolne i górne źródło pompy ciepła?

Każda pompa ciepła posiada tak zwane dolne i górne źródło. dolnym źródłem może być:

  • powietrze na zewnątrz budynku;
  • grunt;

Pompy ciepła posiadają również źródło górne. Jest nim powietrze, czyli po prostu instalacja nawiewna w budynku, albo woda, która znajduje się w systemie centralnego ogrzewania. Warto podkreślić, że dolne źródło wcale nie musi znajdować się fizycznie niżej niż źródło górne. Nazewnictwo jest tu jedynie kwestią umowną.

Typy pomp ciepła

Górne i dolne źródło wskazują na określony typ pompy ciepła. Mamy więc na rynku pompy ciepła typu:

  • powietrze-powietrze – w naszym klimacie tego rodzaju pompy nadają się do ogrzewania domków letniskowych oraz innych budynków przeznaczonych na czasowy pobyt ludzi;
  • powietrze-woda – ze względu na rozwój technogii coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych;
  • grunt-powietrze – współpracujące z instalacją nawiewną;
  • grunt-woda – często stosowane, współpracujące z instalacją grzewczą niskotemperaturową (w szczególności z ogrzewaniem podłogowym).
  • pompy woda-powietrze czy woda- woda to rzadkość. Wymagają bliskiej odległości zbiornika wodnego od budynku lub skomplikowanego systemu studni.

Dolne źródło gruntowych pomp ciepła

W przypadku pomp gruntowych dolne źródło stanowi system rur wypełnionych czynnikiem roboczym. Rury układa się w gruncie na głębokości około 2 m. Oczywiście konieczność wykopu nieco podnosi koszt robót związanych z instalacją gruntowej pompy ciepła. Jeśli chcesz wiedzieć, ile orientacyjnie musisz zapłacić za dzień pracy koparki, kliknij tutaj.

Dlaczego konieczny jest wykop o takiej głębokości? Na 2 metrach pod powierzchnią gruntu panuje zawsze temperatura dodatnia. Dzięki temu nawet wtedy, kiedy temperatura powietrza spada sporo poniżej 0°C, pompa ciepła nie musi wykonać pracy, jaka byłaby niezbędna do podgrzania powietrza o temperaturze np. – 15°C do temperatury 35°C, na której pracuje niskotemperaturowa instalacja grzewcza. Dzięki mniejszej amplitudzie temperatur zimą, pompa ciepła zużywa znacznie mniej prądu, co się przekłada bezpośrednio na niższe rachunki za energię elektryczną.

Zalety i wady kolektorów poziomych

Poziome ułożenie rur z czynnikiem roboczym to nie jedyne rozwiązanie stosowane w przypadku gruntowych pomp ciepła. Alternatywnie stosuje się także kolektory pionowe – zwłaszcza na małych działkach. Niestety, takie działania wymagają nie tylko specjalistycznego sprzętu do odwiertów, ale także specjalnych pozwoleń. Dlatego jeśli to możliwe, układa się na działkach kolektory poziome. Niższa cena robocizny oraz nieskomplikowany wykop to niewątpliwe zalety tego rozwiązania.

Wśród wad kolektorów poziomych wymienia się: konieczność posiadania dużej działki, a także brak możliwości zagospodarowania terenu nad kolektorami inaczej niż trawnikiem, grządkami warzywnymi czy ogródkiem ziołowym. Wszelkie większe krzewy i drzewa, a także podjazdy czy betonowe ścieżki nie mogą znajdować się nad kolektorami.

­

tekst i fot. mat. partnera