Henry Orenstein – bohater kolejnego spotkania z cyklu Rocznice Nieokrągłe

Henry Orenstein to nazwisko znane na całym świecie. Mało kto jednak wie, że człowiek, który zasłynął jako wynalazca, wybitny pokerzysta, autor książek i filantrop, pochodzi z Hrubieszowa.

Reklamy

O Henrym Orensteinie, bohaterze kolejnego spotkania z cyklu „Rocznice nieokrągłe”.

Henry Orenstein to nazwisko znane na całym świecie. Mało kto jednak wie, że człowiek, który zasłynął jako wynalazca, wybitny pokerzysta, autor książek i filantrop, pochodzi z Hrubieszowa. Historia jego życia jest na poły równie tragiczna, jak fascynująca, ale może być przede wszystkim inspirująca. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy „Henry Orenstein” ukaże się nam szereg stron o sporej rozpiętości tematycznej: od zabawek i wynalazków technicznych, przez grę w pokera po serwisy bibliotek i księgarń, a także instytucji i organizacji charytatywnych. Jeśli wybierzemy opcję „grafika” zobaczymy postać starszego, nobliwego pana o miłym, bystrym spojrzeniu i szczerym uśmiechu.

Henry Orenstein wbrew informacjom pojawiającym się w sieci przyszedł na świat nie w 1925 a 1923 roku, zatem 13 września będzie obchodził dziewięćdziesięciolecie urodzin. W tym roku przypada również dwudziesta szósta rocznica wydania jego pierwszej książki: I Shall Live: Surviving Against All Odds 1939-1945 (Będę żył: na przekór wszystkiemu 1939 – 1945), w której to w fascynujący i porywający sposób autor opowiada wspomnienia z niezwykle trudnych czasów obfitujących w rodzinne tragedie wynikające z wybuchu II wojny światowej. Historia życia Henrego spisana przez niego osobiście jest niezwykłym dokumentem siły woli przetrwania i wiary we własne możliwości. Udowadnia on, że można otrząsnąć się z każdej tragedii i żyć pełnią życia przezwyciężając przeciwności losu.

Transformers, Optimus Prime, Poker Hall of Fame – to tylko niektóre z pośród haseł powiązanych w sposób bezpośredni z osobą Orensteina. To przede wszystkim dzięki swoim rozlicznym wynalazkom jego nazwisko na stałe wpisało się do kultury popularnej i stało się już swego rodzaju ikoną.

Jeśli chcecie Państwo poznać bliżej szczegóły życia i działalności Henrego Orensteina z Hrubieszowa, okazja ku temu nadarza się już 21 marca, wtedy bowiem w hrubieszowskim Muzeum o godzinie 16:00 odbędzie się trzeci wykład z cyklu pod hasłem „Rocznice nieokrągłe”. Pretekstem do spotkania jest wspomniana wyżej dwudziesta szósta rocznica wydania pierwszej książki Orensteina.

Serdecznie zapraszamy!

 

Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie

 

 

Na zdjęciach:

1. Henry Orenstein.

źródło: http://sports.espn.go.com/espn/poker/columns/story?columnist=wise_gary&id=3754105

2. I Shall Live – pierwsza książka H. Orensteina.

źródło: http://www.biblio.com/henry-orenstein/i-shall-live~36196184~title

3. Optimus Prime – jeden z wynalazków H. Orensteina. źródło: http://www.electronicsunit.com/2009/07/without-step-motor-optimus-prime-is-just-a-pile-of-scrap-metal/

4. Plakat – zapowiedź imprezy.