19 kwietnia 2024

Historia i kultura w praktyce – uczniowie Dwójki na Zamku Lubelskim

22 listopada 2013 r. uczniowie klas gimnazjalnych w Zespole Szkół Miejskich Nr 2 w Hrubieszowie wzięli udział w lekcji muzealnej na Zamku Lubelskim. Tematyką spotkania stał się „Wielokulturowy Lublin w czasach Jagiellonów”.

Uczniowie zostali wprowadzeni przez panią przewodnik w czasy średniowiecza, a także renesansu i baroku, w trakcie których Miasto intensywnie się rozwijało. Poznali historię Lublina oraz wygląd miasta sprzed wieków.

Za czasów Jagiellonów Lublin urósł do rangi jednego z najważniejszych ośrodków handlowych, a jego rola w kontaktach ze wschodem była wiodąca. Tym, co przyniosło Lublinowi największą sławę były jarmarki ustanowione przez Władysława Jagiełłę w 1392 r., na które przybywali na nie kupcy z całej niemalże Europy, wystawiając tu swoje egzotyczne towary.

Oprócz stałej ekspozycji malarstwa polskiego, z historycznym oryginalnym obrazem Jana Matejki – „Unia Lubelska”, młodzież miała okazję obejrzenia wspaniałych fresków we wnętrzu „ Kaplicy Trójcy Świętej”. Jej okazałe wnętrze obrazuje zetknięcie się i koegzystencję dwóch wielkich kręgów kulturowych – Wschodu i Zachodu. Ze względu na unikalne malowidła z czasów wojen krzyżackich, obiekt ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Uczniowie zwiedzili także lubelski DONŻON, czyli obronną wieżę zamkową, jedyny zachowany element grodu lubelskiego z czasów państwa pierwszych Piastów. Budowla o średnicy 15 metrów posiada cztery kondygnacje, w tym piwniczną. Wejście na kondygnacje prowadzi z wąskiej klatki schodowej, a grubość murów donżonu w dolnej części przekracza 3,5 metra. Lubelska wieża pełniła głównie rolę obronną, wzmacniała i zabezpieczała dostęp do grodu kasztelańskiego. Lubelski donżon został wzniesiony w stylu romańskim i jest jedyną na terenie Lubelszczyzny budowlą tego stylu.

W tarasu widokowego młodzież obserwowała i podziwiała panoramę Lublina a zwłaszcza pięknego Starego Miasta.

W kreatywnym poznawaniu historii doskonale sprawdziły się gry dydaktyczne, ogromne puzzle oraz zagadki interaktywne, przygotowane dla młodzieży przez muzealników.

Zajęcia muzealne w tak interesującej formie, jako bezpośrednie spotkanie ze sztuką i zabytkami, jest doskonałą okazją do nauki i poznania historii własnego kraju.

Uczestnicy wycieczki: uczniowie klas gimnazjalnych w Zespole Szkół Miejskich Nr 2 w Hrubieszowie. Organizator wycieczki: nauczyciel plastyki Agnieszka Ślażyńska.


źródło i fot. ZSM nr 2