Historyczne przekazanie broni

W Ghazni odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w rejonie odpowiedzialności Polskich Sił Zadaniowych „White Eagle”. Gospodarzem spotkania, które odbyło się w Afgańskim Centrum Zarządzania Kryzysowego, był gubernator prowincji Ghazni Musa Khan.

Reklamy

W spotkaniu uczestniczyli: gen. bryg. Piotr Błazeusz – dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie, gen. bryg. Mohammad Dawood Shah Wafadar – dowódca 3 brygady ANA (ang. Afghan National Army), gen. bryg. Shayed Amir Shah – szef NDS (ang. National Directorate of Security) gen. bryg. Zahid Zarawar – szef policji ANP (ang. Afghan National Police) prowincji Ghazni, przedstawiciel afgańskiego prokuratora wojskowego, polskiej Żandarmerii Wojskowej oraz żołnierze armii polskiej i amerykańskiej.

Jednak zanim rozpoczął się tzw. security meeting czyli spotkanie dotyczące bezpieczeństwa, odbyło się niecodzienne przedsięwzięcie. Dowódca PKW przekazał szefowi policji w obecności gubernatora, w ramach wzajemnej współpracy na rzecz umacniania bezpieczeństwa, afgańskim policjantom broń i amunicję odzyskaną od rebeliantów. Jest to broń z całej prowincji Ghazni, która pochodzi z zatrzymań podczas działalności operacyjnej prowadzonej przez Zgrupowanie Bojowe Alfa i Bravo oraz siły zadaniowe sojuszników. Generał Błazeusz przekazując symbolicznie ręczny karabin maszynowy ZB 30 produkcji czechosłowackiej, wyprodukowany dla armii afgańskiej w 1938 roku, powiedział: – to jest historyczne wydarzenie, symbol wzajemnego zrozumienia, które świadczy o głębokim zaufaniu i dążeniu do działania na rzecz stabilizacji w tym rejonie świata. Wydarzenie jest również częścią procesu transition, zmierzającego do oddania w wasze ręce waszej własności. Broń należy do was, do waszego kraju.– Część z przekazanych egzemplarzy trafi w ręce policjantów, którzy paradoksalnie wykorzystają otrzymaną broń przeciwko osobom, które dokonywały zamachów na Afgańczyków i wojska koalicji. Wśród przekazanej broni znalazło się m.in.: 58 karabinów i karabinków, 15 pistoletów oraz 5 granatników.

To historyczne wydarzenie było okazją do wręczenia wyróżnienia. Musa Khan w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych (MSW) Islamskiej Republiki Afganistanu wręczył najwyższe odznaczenie MSW dowódcy „White Eagle” gen. bryg. Piotrowi Błazeuszowi oraz płk. Michaelowi Peetersowi z STT (ang. Stability Transition Team), który jest doradcą w mentorowaniu gen. Zarawara. Odznaczenie jest przyznawane za służbę w zapewnianiu bezpieczeństwa i umacnianiu narodowej suwerenności Afganistanu.

Po części oficjalnej, uczestnicy spotkania przeszli do sali odpraw OCCP (ang. Operational Coordination Cell – Provincial), gdzie odbyła się zasadnicza część security meeting. Poruszono tematy związane z ogólną sytuacją w Afganistanie oraz omówiono zasady współdziałania w rejonie odpowiedzialności Polskich Sił Zadaniowych. Potwierdzono, że cały czas funkcjonuje dobra współpraca między polskimi żołnierzami i afgańskimi żołnierzami oraz policjantami. Wyrażono także uznanie dla dotychczasowych wspólnych działań oraz wdzięczność za wysiłek w egzekwowaniu praworządności, które wpływa ustabilizowaniu sytuacji w prowincji.

Security meeting służy bezpośrednio poprawie bezpieczeństwa, a także wymianie poglądów. Takie spotkania to również stopniowe przekazywanie obowiązków i usamodzielnianie afgańskich służb mundurowych.

 

Tekst i zdjęcia:

Jacek Thomas – sekcja informacyjno-prasowa, X zmiana PKW Afganistan