Hrubieszów: 12. kwesta na cmentarzu

Przedstawiciele władz samorządowych i harcerze dołączą do wolontariuszy, którzy będą zbierać pieniądze podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania zabytków cmentarnych w Hrubieszowie. Zbiórka odbędzie się w świąteczny wtorek 1 listopada między 9.00 a 15.00.

Reklamy

 

Przy wszystkich wejściach na miejscową nekropolię od ulic Nowej i Kolejowej na darczyńców będą czekać m.in. nauczyciele i młodzież z niemalże wszystkich szkół w mieście, pracownicy domu kultury i biblioteki, przedstawiciele Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego i Stowarzyszenia Edukacyjnego „Razem” oraz Muzeum im. księdza Stanisława Staszica. Udział w kweście zapowiadają również burmistrz Tomasz Zając, jego zastępczyni Marta Majewska i sekretarz miasta Paweł Wojciechowski. 

– W sumie przez sześć godzin dyżury będzie pełnić ponad 60 osób – zapowiadają członkowie Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie. 

Reklamy

Podczas dotychczasowych 11 zbiórek udało się zebrać ponad 93 tysiące złotych, a oprócz tego pozyskać kolejne 13 tysięcy od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pieniądze te zostały wykorzystane na odnowienie 26 zabytkowych pomników. 

Od 2015 roku organizatorzy kwesty połowę zebranych pieniędzy przeznaczają na przygotowanie renowacji cmentarnej Kaplicy Korytyńskich. Część środków z ubiegłorocznej zbiórki została wydana na ratowanie nagrobka proboszcza parafii prawosławnej w Wakijowie księdza Piotra Kozłowskiego Onufrewicza z 1910 roku. Decyzja o wykorzystaniu efektów tegorocznej kwesty zapadnie w listopadzie. 


źródło: ias24.eu