22 września 2023

Hrubieszów: 2 czerwca 2023 roku – 24 rocznica śmierci prof. Stefana du Chateau

Ta smutna rocznica skojarzyła się nam z uroczystym otwarciem Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana du Chateau dnia 17 lutego bieżącego roku.

Reklamy

Centrum utworzono po rewitalizacji budynku „Syndykatu Rolnego” powstałego w 1914 roku i rozbudowanego do obecnej postaci w roku 1920 (prawa oficyna dołączona do frontonu budynku). W latach 1934-36 mieszkał tu mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, kwatermistrz 2 Pułku Strzelców Konnych.

Po wojnie była to siedziba Państwowego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Hrubieszowie, Banku Polskiego i Dom Towarowy. Od 1995 r. budynek (dzięki staraniom i funduszom Profesora) stanowił własność Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny du Chateau w Hrubieszowie.

Reklamy

Fundacja, aktem notarialnym, Repetytorium A nr 8028/2017 z dnia 29 września 2017 roku przekazała go jako darowiznę na rzecz Gminy Miejskiej Hrubieszów (z zachowaniem miejsca swego funkcjonowania), nie będąc w stanie zapewnić jego utrzymania, jako obiektu zabytkowego z własnych, ograniczonych funduszy (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmawiało trzykrotnie – w ciągu 5-ciu lat kolejnym Zarządom Fundacji wsparcia finansowego).

W trakcie rozmów kuluarowych z okazji uroczystego otwarcia budynku okazało się, jak niewiele osób zna osiągnięcia i postać prof. Stefana du Chateau – Honorowego Obywatela Hrubieszowa od 1988 roku, założyciela naszej Fundacji, którego 115 rocznica urodzin przypada dnia 30 sierpnia 2023 roku oraz znaczenie środowiskowe jego i jego rodziny dla Hrubieszowa.

Reklamy

Zapraszamy zatem na wystawę „Du Chateau” w naszym hrubieszowskim Muzeum (trwa od 1 marca do 30 czerwca br.), a wspomnieniu pośmiertnemu Profesora poświęcamy nw. wiersz p. Wiery Kucharskiej (ze zbioru „Nuta z tej ziemi”):

Ślady wielkości prof. Du Chateau

Twoim śladem

rozpaliłam głębię 

swojej duszy 

przenikam wielkość 

ludzkiego rozumu

który z tajników 

mroku budzi

światło 

Jesteś świata

światłem

Krzepi się rwąca rzeka 

architektonicznych 

doznań 

i jak Leonid

rozpryskują się Twoje 

myśli 

– Florydo –

– Bostonie – 

– Karolino –

Komu dzisiaj triumfu 

brama ?

Komu? 

(W.K. 1999

Zarząd Fundacji zaprasza zarazem (po wcześniejszym uzgodnieniu) do spotkań w swojej odnowionej siedzibie oraz oferuje przeprowadzenie u zamawiającego prelekcji „Znany i nieznany Profesor du Chateau”. (kontakt – dr inż. Marek Blim: 603 389 007).


info: Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny du Chateau w Hrubieszowie, fot. lubiehrubie


Zobacz też:

Hrubieszów: Pomoc dla Kacperka!

Hrubieszów: Pomoc dla Kacperka!


Zerknij na Instagram →