15 lipca 2024

Hrubieszów: 30-lecie Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej (ZDJĘCIA)

17 grudnia 2021 roku w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się uroczystość obchodów 30-lecia działalności Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej.

Reklamy

17 grudnia 2021 roku w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się niezwykła uroczystość o charakterze refleksyjnym i kulturalnym. Obchodzono 30-lecie działalności Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej.

Pomysł utworzenia Klubu Młodych Twórców zrodził się już w 1990 roku, ale na ogłoszenie ówczesnego dyrektora Alfreda Przybysza odpowiedziało wielu ludzi dorosłych, o różnym doświadczeniu życiowym, zaangażowaniu społecznym, różnej profesji i wykształceniu. Postanowiono, że grupa będzie nosić nazwę Klub Literacki Ziemi Hrubieszowskiej.

Reklamy

Nie zakładano planu programowego, zaś czynnikiem wiążącym grupę miał być talent, natchnienie, uduchowiona materia wiersza.

Klubem opiekowała się Elżbieta Panas, potem krótko Ewa Kot, a od ponad dwudziestu lat Maria Marut. Pod jej kierunkiem twórcy z Hrubieszowskiego Domu Kultury odnoszą mnóstwo sukcesów w konkursach regionalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Niektóre utwory zostały przetłumaczone na języki obce. Twórcy biorą udział w promocjach, spotkaniach autorskich, audycjach radiowych, wydają swoje książki, uczestniczą w akcjach społecznych.

Reklamy

Tegoroczną uroczystość obchodów 30-lecia Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej honorowym patronatem objęła Burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska, zaś patronatem medialnym Radio Lublin. O przyjazny klimat i dobre samopoczucie gości i literatów zadbała dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury Grażyna Temporowicz. Imprezę uświetnił występ zespołu POJAZZJA; to grupa łącząca poezję i klimaty muzyki jazzowej. Wokalistką zespołu oraz autorką tekstów jest Joanna Koszałka, która jest też członkiem Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej. Przed 2 tygodniami nagrali płytę w studio Radia Lublin.

Każdy z twórców Klubu Literackiego miał okazję zaprezentować się licznie zebranym gościom, mówiąc o swoich pasjach i prezentując wybrany wiersz. Potem pojawiły się zagadki dla publiczności na temat znajomości twórczości hrubieszowskich literatów i w końcu satyry poetyckie.

Były gratulacje, kwiaty, podziękowania, listy gratulacyjne i najnowszy okolicznościowy tomik „U stóp miasta”, w którym zamieszczono przede wszystkim utwory nagrodzone w licznych konkursach.

Dziś do Klubu należą ludzie różnych zawodów: gospodynie domowe, nauczyciele, duchowni, medycy, studenci, emeryci, uczniowie, rolnicy…

Najdłużej z Klubem związany jest Jan Polit (30 lat) i Zofia Dyda.

­

(info i fot. HDK)


Zobacz też:

Hrubieszów: Protest w obronie wolnych mediów (ZDJĘCIA)

Hrubieszów: Protest w obronie wolnych mediów (ZDJĘCIA)


LubieHrubie na Instagramie