Hrubieszów: 75 rocznica mordu na żołnierzach AK i Batalionów Chłopskich

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe w Hrubieszowie upamiętniło 75 rocznicę mordu na żołnierzach AK i BCH, dokonanego przez okupacyjne wojska niemieckie w dniu 6 stycznia 1944 roku.

Reklamy

 

Pokazowa egzekucja miała miejsce 6 stycznia 1944 r. w niedzielę Trzech Króli. Na oczach powracajacych z kościoła ludzi, Niemcy rozstrzelali 45 osób – większość żołnierzy AK i Batalionów Chłopskich, skazanych i aresztowanych w 1943 r. Aresztowani przetrzymywani byli w Rotundzie w Zamościu oraz na Zamku w Lublinie. Zostali później przewiezieni do Hrubieszowa, aby na oczach swoich bliskich zostać rozstrzelanymi. Według naocznych świadków, pomordowanych przewieziono na saniach na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie pochowano wszystkich we wspólnej mogile. Ulice, którymi przewożono rozstrzelanych były obstawione przez wojsko niemieckie. Krew ociekajaca z sań znaczyła ostatnią drogę pomordowanych, tworząc swoistą flagę narodu polskiego z czego okupant nie zdawał sobie sprawy. Natomiast u mieszkańców budziła się chęć zemsty, za tak haniebny wyczyn agresora. Spowodowało to wzmożone działania żołnierzy Podziemia aby pomścić pomordowanych i usunąć wroga z granic Ojczyzny.

Dlatego upamiętniliśmy 75 rocznicę śmierci, tych ktorzy zginęli walcząc i oddając krew za wolną Polskę. Jest naszym obowiazkiem dbać o to miejsce i kontynuować pamięć o poległych oraz uświadomić młode pokolenie, jak trudna i krwawa była droga, abyśmy mogli dziś żyć w niepodległej Ojczyźnie.

W uroczystościach przy pomniku udział wzięli: prezes SZZAK Okręg Zamość poseł Sławomir Zawiślak, wice prezes por. Andrzej Jaroszyński, władze samorządowe miasta: burmistrz Marta Majewska, z-ca starosty Wojciech Sołtysiak, wójt Tomasz Zając, służby mundurowe, prezesi Kół. Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy uczestniczyli w uroczystości by upamietnić, tych którzy zginęli, oddać hołd  bohaterom, dbać o miejsce pamięci. Dziekuję pocztom sztandarowym,  młodzieży, Jednostce Wojskowej  2 Pułku Rozpoznawczego za wartę przy pomniku, oraz tym których nie wymieniłem z imienia i nazwiska.   

 
tekst i fot.: SZZAK Okręg Zamość Koło Rejonowe w Hrubieszowie, Kamila Maślanka