Hrubieszów: 90. rocznica prof. Wiktora Zina

W dniu 14.09.2015 r. w 90 rocznicę urodzin prof. Wiktora Zina odbyło się uroczyste złożenie wieńca i kwiatów pod tablicą upamiętniającą jego postać, widniejącą na budynku Urzędu Miasta.

Reklamy

 

Swoją pamięć wyraziły w ten sposób władze miasta, oraz delegacje Biblioteki Powiatowej w Hrubieszowie im. prof. Wiktora Zina, a także delegacja Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego.

Wiktor Zin nie tylko był ale wciąż pozostaje, dla wielu osób jedną z najbardziej charakterystycznych postaci związanych ze swoim rodzinnym miastem. Urodził się 14.09.1925 r. w Hrubieszowie. Przez całe Jego życie zawodowe zawsze przewijała się nostalgia za małomiasteczkowym życiem jakie zapamiętał ze swojego hrubieszowskiego podwórka. Często dawał temu wyraz w swojej twórczości np. w cyklu programów telewizyjnych pt. „Piórkiem i węglem”.

Wiktor Zin był absolwentem Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Początki kariery zawodowej związane były z Krakowem gdzie pracował kolejno jako asystent, adiunkt, docent, profesor a w latach 1962 – 1967 jako dziekan Wydziału Architektury. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1979 r. Pełnił również funkcję dyrektora Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Od roku 1977 przez 4 lata pełnił funkcję generalnego konserwatora zabytków jako wiceminister kultury i sztuki. 

W roku 1988 został uhonorowany przez Politechnikę Krakowską tytułem doktora honoris causa.

W Jego dorobku naukowym znaleźć można około 50 różnych książek i rozpraw naukowych i tyleż samo różnorakich projektów architektonicznych, realizowanych zarówno w kraju jak i za granicą.

Jego dorobek intelektualny to również wiele ciekawych cykli telewizyjnych. Chociaż w swoim bogatym życiu zawodowym piastował wiele ważnych stanowisk i funkcji nigdy nie zapominał skąd pochodzi i gdy tylko miał taką możliwość odwiedzał Hrubieszów, który tak kochał.

Zmarł nagle 17 maja 2007 r. Wiktor Zin pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

 

 

źródło i fot. UM Hrubieszów