Hrubieszów: Akcja z udziałem duchownego wymierzona w przestępców, okazała się oszustwem. Ksiądz stracił ponad 200 tys.

Ofiarą oszustów padł duchowny jednej z parafii powiatu hrubieszowskiego, który uwierzył, że pieniądze na jego koncie są zagrożone a mężczyzna, który się z nim kontaktuje, jest policjantem.

Reklamy

Z relacji duchownego wynikało, że na jego numer telefonu zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oznajmił, że jego pieniądze są zagrożone, gdyż dokonano włamania na jego konto. W dalszej rozmowie twierdził, że w powyższej sprawie jest prowadzone już śledztwo, będą zatrzymania sprawców, a do realizacji policyjnych czynności niezbędna jest jego pomoc. Duchowny miał potwierdzać operacje na swoim koncie.

Zgodnie z instrukcją, duchowny autoryzował operacje na koncie i przekazał telefonicznie kody aktywacyjne, które przychodziły w sms-ach. W efekcie przestępcy zdołali pozyskać z konta duchownego kwotę ponad 200 tysięcy złotych.

Reklamy

– Zanim pochopnie podejmiemy działanie, rozłączmy się i dajmy sobie czas na zastanowienie – przestrzega aspirant sztabowy Jarosław Karkuszewski z hrubieszowskiej Policji. – Oszuści wywierają na nas presję czasową, wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia. Zawsze tego typu informacje możemy sprawdzić rozłączając się i dzwoniąc na telefon alarmowy 112. Oszuści cały czas udoskonalają metody swojej działalności i wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze. Ofiarą tego typu przestępstw może paść każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu, zajmowanego stanowiska, czy pełnionej funkcji – dodaje.

­

(źródło: KPP Hrubieszów / aspirant sztabowy Jarosław Karkuszewski)


Zobacz też:

Hrubieszów: Tour de Pologne [ZDJĘCIA, WIDEO]

Hrubieszów: Tour de Pologne [ZDJĘCIA, WIDEO]