Hrubieszów: Bakterie E.coli w Huczwie na kąpielisku przy Ciesielczuka

Przekroczenie norm bakterii e.coli w wodach Huczwy stwierdzono w miejscach okazjonalnego kąpieliska, które powstaje przy ul. Ciesielczuka w Hrubieszowie.

Reklamy

 

Badania jakości wody w kąpielisku, przeprowadzone przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Hrubieszowie na próbkach pobranych 11 czerwca br., wykazały przekroczenie norm bakterii Escherichia coli i paciorkowców kałowych w próbkach wody pobranych z rzeki Huczwa przy ul. Ciesielczuka.

Wobec powyższego, woda w obecnym stanie nie może być wykorzystywana do kąpieli. Kąpielisko będzie zamknięte aż do odwołania.

Kąpiel w zbiorniku wodnym zanieczyszczonym przez bakterię jest niebezpieczna dla zdrowia. E. coli są przyczyną m.in. zakażeń dróg moczowych, zatruć pokarmowych, przewlekłego zapalenia zatok oraz zapalenia otrzewnej. Powodują także biegunkę czy wymioty.

Urząd Miasta będzie zlecał ponowne badania. Jeżeli wyniki ponownej kontroli nie wykażą w pobranych próbkach wody przekroczenia bakterii Escherichia coli, kąpielisko zostanie dopuszczone do użytkowania.

Okazjonalne kąpielisko przy ul. Ciesielczuka zostało utworzone na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Hrubieszowie z dnia 30 maja br. Przez podjęciem uchwały Urząd Miasta uzyskał pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Hrubieszowie z dnia 20.05.2019 r. i opinię Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 22.05.2019 r. w sprawie utworzenia dwóch miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

 

Do pobrania: 

 Lokalizacja okazjonalnego kąpieliska (12.53KB)

 Opinia PSS-E z dnia 21.02.2019 r. (396.64KB)

 Opinia PPIS z dnia 20.05.2019 r. (854.32KB)

 

(źródło: UM Hrubieszów)