Hrubieszów: Będą pieniądze na miejsca pracy i rozwój

Hrubieszów jest na liście miast, które otrzymają pomoc w ramach rządowego programu „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Reklamy

 

Ma być ona wykorzystana na rozwój gospodarczy i społeczny miasta i okolic. Ma zachęcić inwestorów do lokowania tu swoich zakładów i tworzenia miejsc pracy. Dzięki niej przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ulgi podatkowe, a mieszkańcy na poprawę jakości życia.

Miasta, które zostaną objęte wsparciem, będą mogły korzystać ze środków dostępnych w kilku programach operacyjnych.

– Na przykład w programie „Infrastruktura i Środowisko” dla 255 miast przewidziano około 100 milionów złotych, z czego połowa jest przeznaczona na projekty w wybranych 122 miastach, w tym w Hrubieszowie. Takie zamknięte i dedykowane wybranej grupie samorządów nabory będą się odbywać także w innych programach operacyjnych. Oznacza to, że m.in. w ramach „Polski Wschodniej” będzie 60 milionów złotych na innowacje w małych i średnich firmach, a kolejne środki będą dostępne w programach „POWER – Wiedza, Edukacja, Rozwój” oraz „Inteligentny Rozwój” – wylicza w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając.

Jednocześnie zapowiada, że projekty, na które miasto będzie chciało pozyskać dotacje, będą wybierane wspólnie przez samorząd, przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Autorzy pomysłu zaproszą na takie konsultacje m.in. członków Rady Gospodarczej i Rady Pożytku Publicznego oraz Młodzieżowej Rady Miasta i Rady Seniorów.

– Musimy razem usiąść i przeanalizować, jak maksymalnie wykorzystać tę szansę. Szczegóły dopracujemy na spotkaniach, ale na pewno będziemy chcieli postawić na tworzenie nowych miejsc pracy i rozwój przedsiębiorczości – podkreśla Tomasz Zając.

Pierwsze nabory wniosków mają być ogłoszone za kilka tygodni, dlatego burmistrz Hrubieszowa zapowiada, że konsultacje rozpoczną się najpóźniej na początku maja.

Oprócz Hrubieszowa w województwie lubelskim pomoc mają otrzymać także: Biała Podlaska, Biłgoraj, Chełm, Krasnystaw, Kraśnik, Radzyń Podlaski, Tomaszów Lubelski i Zamość.

 

źródło: ias24.eu