13 lipca 2024

Hrubieszów: Bitwa nad Bugiem 1018 – program

Jedna z największych bitew średniowiecznej Polski stoczona została 22 lipca 1018 roku. Po dwóch przeciwnych stronach Bugu stanęły wojska Bolesława Chrobrego i wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.

Reklamy

Tegoroczna – trzecia już edycja – odbywać się będzie w Czumowie, w gminie Hrubieszów, nad samym Bugiem, w dniach 21 – 23 lipca 2023 r. Według kronikarzy, w tym właśnie miejscu przez Bug miał się przeprawiać Bolesław Chrobry podczas wyprawy przeciwko księciu kijowskiemu Jarosławowi Mądremu w 1018 roku.

Odwiedzając Czumów w dniach rekonstrukcji, będzie można poznać życie codzienne toczące się w obozach wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego, uczestniczyć w prezentacjach dawnych rzemiosł, zobaczyć turnieje przygotowane przez Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.

Reklamy

Nie zabraknie także wątku kultury Wikingów.

W programie m.in: wykłady popularnonaukowe, koncerty muzyki dawnej, przegląd filmów archeologicznych, a także pokazy nowoczesnych technologii cyfrowych wykorzystywanych do popularyzacji dziedzictwa archeologicznego.

Reklamy
­
PROGRAM IMPREZY

WSTĘP WOLNY

­
21 LIPCA, PIĄTEK

21.00 – polsko-norweski pokaz filmów archeologicznych

­
22 LIPCA, SOBOTA

11.00–19.00

– obozowisko wojów – otwarte dla zwiedzających

– pokazy rzemieślnicze (m.in. kowalstwo, mennictwo, tkanie krajek, barwienie tkanin, wyrób dziegciu, produkcja łuków i strzał, wyrób kolczug)

– kramy z rękodziełem (m.in. uzbrojenia, strojów, tkanin, ozdób, wyrobów z drewna, przedmiotów codziennego użytku)

11.00 – turniej bojowy drużyn (eliminacje)

11.00 – turniej łuczniczy (eliminacje)

12.00 – touchtour z audiodeskrypcją – ścieżka edukacyjna po obozie wojów (dla osób z dysfunkcją wzroku)

12.30 – turniej wojów lekkozbrojnych (eliminacje)

13.00 – turnieje dla zwiedzających – „Rzut oszczepem” oraz „Bieg woja”

14.00 – turniej wojów ciężkozbrojnych (eliminacje)

14.00 – trening oddziału łuczników

14.30 – konkurs na najlepszy strój historyczny

15.00 – pokazy multimedialne ilustrujące możliwości skanowania 3D | wydarzenie z tłumaczeniem na PJM

15.15 – przegląd wojsk

15.30 – potyczka zbrojna

16.00 – uroczyste otwarcie wydarzenia i wykład inauguracyjny: prof. dr hab. Andrzeja Kokowskiego, Instytut Archeologii UMCS w Lublinie: „Dla kogo ta archeologia?” oraz „Archeo-opowieści”, cz. 1 – wykłady popularnonaukowe o Słowianach i Wikingach (wydarzenie z tłumaczeniem na PJM)

Dr Michał Bogacki, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – „Historia odtwórstwa wczesnego średniowiecza w Polsce”

Dr Paweł Babij, Archiwum Państwowe we Wrocławiu – “Wojskowość Słowian Połabskich”

Dr Leszek Gardeła, Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium – “Jeźdźcy burzy: elitarni wojownicy w Państwie Piastów i za jego granicami”

Dr Marcin Gapski, Muzeum Narodowe w Lublinie – „Koń w wierzeniach Słowian w okresie wczesnego średniowiecza”

Dr Piotr Kotowicz, Muzeum Historyczne w Sanoku – “Pogranicze w ogniu. O militariach z doby pierwszych Piastów w międzyrzeczu Wieprza i Bugu”

18.00 – pokaz sokolniczy

18.30 – koncert zespołów: ”JAR” i „Baba na Niedźwiedziu”

­
23 LIPCA, NIEDZIELA

11.00–17.30

– obozowisko wojów – otwarte dla zwiedzających

– pokazy rzemieślnicze (m.in. kowalstwo, mennictwo, tkanie krajek, barwienie tkanin, wyrób dziegciu, produkcja łuków i strzał, wyrób kolczug)

– kramy z rękodziełem (m.in. uzbrojenia, strojów, tkanin, ozdób, wyrobów z drewna, przedmiotów codziennego użytku)

11.00 – „Archeo-opowieści” cz. 2 – Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie – prezentacja Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego “Laboratorium Historiae Gothorum” w Masłomęczu

11.30 – turniej wojów lekkozbrojnych (finały)

12.00 – turniej wojów ciężkozbrojnych (finały)

12.30 – turniej bojowy drużyn (finały)

12.30 – turniej łuczniczy (finały)

13.00 – turnieje dla zwiedzających – „Rzut oszczepem” oraz „Bieg woja”

13.30 – przegląd wojsk, przygotowania do bitwy

14.00 – INSCENIZACJA BITWY

15.00 – wręczenie nagród zwycięzcom konkursów i konkurencji turniejowych.

15.30 – pokaz sokolniczy

16.00 – koncert zespołów „JAR” i „Baba na Niedźwiedziu”

17.30 – zakończenie wydarzenia „Bitwa nad Bugiem 1018”


źródło: zamek-lublin.p, fot. lubiehrubie


Bitwa nad Bugiem – Bolesław pokonał Jarosława – WIDEO

Bitwa nad Bugiem – Bolesław pokonał Jarosława – WIDEO


Zerknij na Instagram →