10 grudnia 2023

Hrubieszów: Boiska im. Marka Kitlińskiego… Minęło 5 lat od pomysłu i…?

Jest rok 2017, wrzesień, rodzi się pomysł aby kompleks boisk przy Szkole Podstawowej nr 2 nazwać imieniem Marka Ambrożego Kitlińskiego, który w Dwójce przepracował ponad 30 lat – inicjatora budowy pierwszego kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej nr 2. 

Reklamy

Zawiązuje się grupa inicjatywna, która dostaje „zielone światło” od dyrektora Andrzeja Jurczyńskiego. Dyrektor zgłasza pomysł do Urzędu Miasta, Burmistrzem był wtedy pan Tomasz Zając. Tam także jest „zielone światło”. My, jako grupa inicjatywna, podejmujemy działania i zaczynamy od zbierania podpisów poparcia pod projektem wniosku. Jest listopad, mamy zebranych prawie 200 podpisów poparcia. Uważam, że do końca maja 2018 roku byłoby ich dwa razy tyle.

Otrzymujemy informację od Dyrektora Szkoły, że Urząd Miasta chce przyspieszyć procedurę i zakończyć wszystko w grudniu. Wniosek zostaje złożony przez Dyrektora Szkoły wraz z podpisami poparcia. Jak się pózniej okazało, związane to było z uroczystościami, które miały odbyć się w hali na stadionie – 95-lecia Sportu Hrubieszowskiego. To właśnie wtedy Burmistrz Miasta miał poinformować pana Marka, że boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 będą jego imienia. Gotowa była już nawet tablica, której wykonanie zlecił dyrektor Szkoły.

Reklamy

My, jako grupa, czuliśmy zadowolenie, że nasz pomysł zostanie zrealizowany. Podjęliśmy decyzję, że odsłonięcie tablicy nastąpi w maju – tak, aby można było bez pośpiechu przygotować całą uroczystość – zawody lekkoatletyczne dla młodzieży, zaprosić byłych zawodników pana Marka, którzy właśnie na tych boiskach zaczynali przygodę ze sportem.

Chcę dodać, że od strony prawnej nie było żadnych zastrzeżeń. Należało tylko przygotować wszystko na maj. I tu kolejny pomysł, aby odsłonięcia tablicy dokonała mama pana Marka – wtedy jeszcze żyła. Szykowała się wspaniała impreza – zawody sportowe młodzieży, a wśród nich dzieci byłych zawodników pana Marka, byli zawodnicy… Rewelacja!

Niestety, nic takiego nie miało miejsca. Zostaliśmy poinformowani o czasowym zawieszeniu procedury nadania imienia kompleksowi boisk przy Szkole Podstawowej nr 2, nie wiedząc, jaki jest powód. Trwa to do dzisiaj… Pan Andrzej Jurczyński nie jest już dyrektorem, pan Tomasz Zając nie jest już burmistrzem.

Czy były burmistrz, również sportowiec, który w pełni popierał naszą inicjatywę jest w stanie odpowiedzieć, dlaczego tak się stało? Jest to nam, jako grupie inicjatywnej trudno zrozumieć, mając na uwadze wydarzenia z tego roku – stadion w Teptiukowie, odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej panu Tadeuszowi Handziukowi, lokalnemu działaczowi sportowemu. Odsłonięcia dokonuje między innymi Wójt Gminy Hrubieszów pan Tomasz Zając. Czyli – można. W dodatku bardzo ładna tablica.

Czy pan Marek Ambroży Kitliński, którego działalność oraz praca na rzecz sportu hrubieszowskiego jest nieoceniona – nie zasługuje na podobny gest? Starajmy się doceniać ludzi za ich życia, a nie tylko pośmiertnie.

Minęło 5 lat, jest rok 2022, obchody 100-lecia Sportu Hrubieszowskiego. Zróbmy prezent panu Markowi, bo warto!

tekst i fot. Grupa Inicjatywna­

­

(info i fot. – nadesłane)


Zobacz też:

Hrubieszów: Czy obecnie głos ludu ma jeszcze jakieś znaczenie?

Hrubieszów: Czy obecnie głos ludu ma jeszcze jakieś znaczenie?