Hrubieszów: Burmistrz otrzymał absolutorium. Powstanie Rada Seniorów

Burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli podczas sesji we wtorek 31 maja.

Reklamy


Wśród najważniejszych inwestycji, które udało się zrealizować w 2015 roku burmistrz Zając wymienia dokończenie pierwszego etapu rewitalizacji miasta i kolejnych przedsięwzięć w ramach projektu „Od wizji do nowoczesnego zarządzania podregionem GOTANIA”.

W tym drugim przypadku powstał, m.in. park linowy, który od połowy lutego do końca kwietnia odwiedziło ponad 2,5 tysiąca osób.

Reklamy

– Obecnie skupiamy się na budowie 4 budynków socjalnych i rewitalizacji śródmieścia. Przy ul. Gródeckiej powstaje 28 lokali mieszkalnych, które tylko w połowie zostaną sfinansowane przez miasto, a resztę pozyskaliśmy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Co do rewitalizacji to podczas wtorkowej sesji radni zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji w sprawie zakupu budynku przy ul. Targowej, gdzie chcemy utworzyć multimedialne muzeum historii miasta – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Tomasz Zając. 

Samorząd był właścicielem kamienicy w centrum miasta, ale kilka lat temu została ona sprzedana prywatnym właścicielom, którzy mieli go wyremontować i prowadzić działalność gospodarczą. Plany nie zostały zrealizowane i teraz samorząd chce odzyskać budynek, a na jego zagospodarowanie pozyskać środki z funduszy unijnych.

– Na razie z Ministerstwa Rozwoju mamy pieniądze na opracowanie „Modelowej rewitalizacji miasta” wraz z dokumentacją techniczną, która dotyczy zagospodarowania śródmieścia oraz wykorzystania dziedzictwa architektonicznego i kulturowego miasta, w tym słynnych „sutków”, czyli historycznych kramów wzorowanych na wschodnich bazarach oraz murowanych podziemi. Gdy wszystko będzie gotowe, w przyszłym roku będzie się starać o dotacje na wykonanie robót – wyjaśnia burmistrz Hrubieszowa.

Podczas wtorkowej sesji radni wpisali również do budżetu pieniądze, potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie na zakup i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. To ponad 5 milionów złotych, które mają być przeznaczone na kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Z tej formy wsparcia chce skorzystać około 270 gospodarstw domowych.

– Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego można otrzymać do 85 procent dotacji, a wniosek o ich przyznanie musimy złożyć do połowy czerwca. Jeśli otrzymamy dofinansowanie OZE zostaną instalowane do 2018 roku – dodaje Tomasz Zając.

Radni przyjęli też uchwałę o powołaniu Hrubieszowskiej Rady Seniorów. Jeśli plan jej utworzenia zostanie zrealizowany zgodnie z harmonogramem, nowy organ doradczy dla burmistrza i rady miejskiej rozpocznie działalność 1 lipca. źródło: ias24.eu