Hrubieszów: Centrum w centrum

Pod koniec listopada 2019 roku rozpoczęły się prace związane z remontem budynku przy ul. 3 Maja, siedziby Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau. Ruszyła inwestycja warta ponad 15 mln zł.

Reklamy

 

Za rok, o tej porze, jak wynika z harmonogramu prac, secesyjna kamienica w centrum miasta zostanie oddana do użytku.

Zakres prac jest ogromny. Budynek, jeden z najładniejszych w mieście, zyska nie tylko nową elewację, zmieni się wygląd klatek schodowych, pomieszczeń, które zostaną odnowione. Gmach dawnego syndykatu będzie miał również nowy dach. Projekt przewiduje także ułatwienia dla niepełnosprawnych, którzy bez przeszkód dostaną się do jego wnętrza. Z myślą o nich powstaną toalety przystosowane dla niepełnosprawnych oraz winda. Przed budynkiem powstanie droga, a wokół kamienicy alejki z trawnikami i roślinami; całość będzie podświetlona. W planach jest również plac zabaw oraz ogródek letni.

Zmieni się także dotychczasowe przeznaczenie budynku. Powstanie tu Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa, pozostanie on w dalszym ciągu siedzibą Fundacji Du Chateau. Centrum będzie mieściło Miejską Bibliotekę Publiczną, która zostanie przeniesiona z budynku HDK, gdzie od lat boryka się z brakiem odpowiedniej powierzchni do realizacji swoich, nie tylko czytelniczych projektów. Mają tam działać również: Centrum Wolontariatu, Uniwersytet III Wieku oraz Centrum Partnerstwa Publiczno – Społecznego.

Władze miasta pozyskały na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 10 mln zł. Całość projektu jest warta 15 mln zł, ale 3 mln zł będą wykorzystane po remoncie na działania warsztatowe dla organizacji i instytucji, które znajdą tu swoją siedzibę.

Budynek przy ul. 3 Maja ma bogatą historię. Powstał w 1914 r. i początkowo był to Syndykat Rolny, który składał się tylko z jednego piętra. Został rozbudowany w 1920 r. Plany nadbudowy piętra pochodzą z 1923 r. i znajdują się w lubelskim archiwum. Co ciekawe, w latach 1934 – 1936, w jednym z apartamentów znajdujących się na piętrze, mieszkał major Henryk Dobrzański „Hubal”. Po wojnie z kolei, w tym miejscu mieścił się dom handlowy.

 

źródło, wizualizacja: Gazeta Hrubieszowska

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Tak będzie wyglądało Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Umowa na remont zabytkowego budynku Syndykatu Rolniczego podpisana