Hrubieszów: Drugie „Rubienalia” z harcerzami

Trzy dni potrwają w Hrubieszowie tegoroczne „Rubienalia”. Impreza nawiązująca do pierwszej nazwy miasta, organizowana z okazji 617. rocznicy nadania praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę, rozpocznie się w piątek 15 września i będzie połączona ze Zlotem 10-lecia Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej na Roztoczu.

Reklamy

 

Pierwszym elementem obchodów będzie wieczorny pokaz w kinie plenerowym filmu „Lato w Prowansji”, który rozpocznie się na terenie Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o 21.00.

W sobotę o 20.00 na miejskim Rynku odbędzie się koncert, podczas którego będzie można posłuchać różnych rodzajów muzyki. Wystąpią w nim rockowa grupa „Seeking Dreams” z Grabowca, harcerski zespół pod przewodnictwem Radosława Łukasiewicza, który zaśpiewa pieśni Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego oraz raper „Tau”.

Główna część „Rubienaliów” rozpocznie się w niedzielę 17 września mszą świętą o 10.30 także na Rynku. Po eucharystii harcerze podsumują jubileuszowy zlot, a obok sceny będą się odbywać gry i animacje dla najmłodszych. O 13.30 uczestników imprezy powita burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając, którzy przekaże młodzieży symboliczne klucze do miasta. Wśród gości będą delegacje zaprzyjaźnionych z Hrubieszowem miast partnerskich z Czarnogóry, Ukrainy i Węgier.

Podobnie jak przed rokiem, swoje stoiska przygotowują gminy z powiatu hrubieszowskiego, które będą oferować wyroby rękodzielnicze i kulinaria, a także prezentować dorobek artystyczny. Gminę Miejską Hrubieszów będzie reprezentować Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

Podczas „Rubienaliów” zostaną również wręczone statuetki „Hrubcia” dla osób, które angażują się na rzecz miasta oraz nagrody w konkursie kulinarnym. Statuetki zostały przyznane w czterech kategoriach – kultura, sport, wolontariat i biznes. W tym roku odbiorą je: Jolanta Janiec – koordynatorka nieformalnej grupy młodzieży „pOBUDZENI”, działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie; inicjatorka wielu akcji charytatywnych, na przykład „Wokół wielkanocnej nadziei” i „Szlachetnej paczki” Beata Tomaszczuk; chodziarz Rafał Fedaczyński i właścicielka restauracji „Magistrat”, która wspiera lokalne akcje charytatywne.

W konkursie kulinarnym, który odbył się podczas ubiegłorocznych „Rubienaliów” jury oceniało szarlotki, a tym razem gminy przygotowują „tarciucha hrubieszowskiego”, czyli ciasto ziemniaczane.

Konkursowym emocjom będą towarzyszyć tańce integracyjne, konkursy o Hrubieszowie, młodzieżowy pokaz capoeiry oraz koncerty.

W niedzielny wieczór na Rynku zagrają rockowa kapela „Broken Knife” z Zamościa oraz grupy: „Sonic” i „Strych” z Hrubieszowa.

„Rubienalia” to inicjatywa Młodzieżowej Rady Miasta, której celem jest integracja gmin powiatu hrubieszowskiego, należących dawniej do dóbr Jagiellonów, nawiązująca do rocznicy nadania praw miejskich przez Władysława Jagiełłę. W dekrecie z 29 września 1400 roku król ogłosił: „My, Władysław II Jagiełło, z Bożej Łaski król Polski, ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw, pan i dziedzic Pomorza i Rusi Czerwonej, najwyższy książę Litwy wiadomym czynimy wszystkim, którzy niniejsze pismo czytać i oglądać będą, że starając się o wszelakie pożytki dla Rzeczypospolitej miejsce znakomite Rubieszowem zwane, wieś naszą w ziemi chełmskiej do godności miasta na prawie magdeburskim lokujem”.

Do wspólnego świętowania rocznicy tego wydarzenia zachęcają: Gmina Miejska Hrubieszów, Młodzieżowa Rada Miasta, Sanktuarium Matki Boskiej Sokalskiej, Hrubieszowski Dom Kultury i ZHR. 

 

źródło: ias24.eu