Hrubieszów: Dymek z rudy

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarboweji Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej udaremnili przemyt do Polski 13,5 tys. paczek papierosów. Nielegalny towar ukryty był w ładunku rudy żelaza.

Reklamy

 

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrubieszowie, wspólnie z funkcjonariuszami hrubieszowskiej placówki Straży Granicznej, kontrolowali wjeżdżający z Ukrainy pociąg towarowy. W jednym z wagonów z rudą żelaza, mundurowi namierzyli również papierosową kontrabandę. Pakunki z papierosami owinięte były czarną folią.

Aby dostać się do podejrzanego ładunku, funkcjonariusze musieli usunąć znaczną część rudy. Kontrole tego typu nie należą do łatwych, bo wiążą się niejednokrotnie z ręcznym przekopaniem kilkudziesięciu ton surowca.

Po kilkugodzinnej rewizji wagonu okazało się, że przemytnicy ukryli w nim 13,5 tys. paczek papierosów. Na części paczek znajdowały się ukraińskie znaki akcyzy, na pozostałych wyrobach nie było natomiast żadnych znaków skarbowych. Niewykluczone zatem, że papierosy są podróbkami wyrobów markowych.

Gdyby ujawnioneprzez funkcjonariuszy papierosy trafiły do nielegalnego obrotu w Polsce, skarb państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków ponad 140 tys. złotych.

W tym roku jest to jeden z większych przemytów namierzonych w pociągach towarowych.

 

(źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)