Hrubieszów: Dzień Patrona w Jedynce (ZDJĘCIA)

Inaczej niż zwykle rozpoczęto świętowanie Dnia Patrona w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie.

Reklamy

Choć właściwe uroczystości odbywać się będą 19.05 2022 r. to już dzień wcześniej uczniów odwiedził nie tylko sam patron, ale i postaci z jego niektórych książek.

Prus sam mówił o sobie, Izabela Łęcka narzekała na swój los, ale spacerowała ze swoim powieściowym towarzyszem, Stanisławem Wokulskim. Trzech Faraonów przybliżyło swoje dzieje i historię panowania w starożytnym Egipcie, a Antek z Rozalką opłakiwali swoje trudne życie.

Reklamy

We wszystkie postaci wcielili się uczniowie klasy 7a oraz ich młodsi koledzy z klasy 2b. Prezentowali się oni w kostiumach charakterystycznych dla bohaterów lektur, a przygotowanych z pomocą Rodziców.

Informacje przybliżające treści lektur, przekazywane przez bohaterów, miały na celu zachęcić uczniów do czytania lektur, a przede wszystkim przypomnieć postać patrona – Bolesława Prusa.

­

***

­

3 x P Prus, Pamięć, Parada

19 maja 2022 to był kolejny dzień świętowania Dnia Patrona w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie.

Dzień wcześniej uczniów „odwiedzały” w klasach postaci z książek Bolesława Prusa a w czwartek odbyła się Parada wszystkich uczniów szkoły do parku miejskiego, by pod pomnikiem naszego patrona złożyć kwiaty, oddać hołd i przypomnieć o wartościach, które wyznawał Bolesław Prusa, a które to sprawiły, że został on Patronem naszej szkoły.

Wszyscy wystylizowani byliśmy na postać Bolesława Prusa, a nasze kreacje podczas spaceru ulicami miasta, zwracały uwagę przechodniów, którzy wprost pytali nas, co świętujemy.

Wyglądaliśmy zjawiskowo.

Uroczystości naszej powagi dodała obecność Pani Burmistrz, która nie tylko poświęciła swój czas w części oficjalnej, ale była z nami dłużej. Bawiła się, pozwoliła robić sobie zdjęcia a przede wszystkim przyjęła od nas symboliczny melonik. To jest nasz znak rozpoznawczy. Symbol hrubieszowskie JEDYNKI.

Aleksander Głowacki, bo tak nazywał się naprawdę nasz Patron, to wielki człowiek i wielki pisarz. W swojej literaturze ukazywał trudną rzeczywistość, stawał w obronie najmłodszych i pisał o wartościach, którymi powinien kierować się każdy przyzwoity człowiek.
Fakt, że pochodzi on z Hrubieszowa, napawa nas dumą. Jest żywym dowodem na to, że w naszym mieście i regionie rodzą się wspaniali ludzie, którzy jeśli tylko chcą mogą osiągnąć wszystko.

Jesteśmy z siebie dumni. Jesteśmy potomkami Bolesława Prusa – czytamy na stronie hrubieszowskiej Jedynki.

­

(info i fot. SP nr 1)


Zobacz też:

Hrubieszów: Konkursy na dyrektorów Jedynki i Dwójki

Hrubieszów: Konkursy na dyrektorów Jedynki i Dwójki

LubieHrubie na Instagramie