Hrubieszów: „Dziewczynka z zapałkami” w nowej odsłonie

Grupa teatralna „Naprawdę warto”, która funkcjonuje przy parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury zaprezentowała kolejne przedstawienie teatralne, tym razem byłą to „Dziewczynka z zapałkami – dwa światy”.

Reklamy

 

O swoich emocjach opowiada jedna z autorek scenariusza Magdalena Pańko, która w sposób twórczy wykorzystała treść znanej baśni Hansa Christiana Andersena, po to, aby utwór stał się jak najbardziej uniwersalny. „Obawiałam się tego, czy grupa zaakceptuje mnie jako swojego nowego opiekuna. Początki były trudne, ponieważ początkowo nie znaliśmy się ze wszystkimi. Z czasem było jednak coraz lepiej. Grupa zaczęła integrować się podczas wspólnych prób muzycznych, teatralnych oraz podczas pracy przy wykonywaniu dekoracji. Po ostatnim przedstawieniu członkowie grupy dali mi odczuć, że bardzo Im się podobało. Były podziękowania i uściski oraz pytania – co robimy dalej, kiedy następne próby i spotkania. Chciałam, aby scenariusz był autorski i wyjątkowy – napisany przez całą grupę. Nakreśliłam zarys – 6 aktów, w każdym 2 sceny – pozytywna i negatywna. Jestem autorką 3 scen. Reszta, to była praca młodzieży, która mnie naprawdę zaskoczyła – teksty były świetne. Wprowadziłam tylko niewielkie poprawki i dodałam kilka dialogów”

A jak przygotowania do spektaklu ocenia jego reżyser? „Podczas naszych spotkań panowała niezwykle miła i radosna atmosfera. Był czas na integrację, obserwację i lepsze poznanie się. Dzięki temu na próbach już wiedziałam, na co każdego stać. Cieszę się, że mogłam w Nimi współpracować. W dniu występu byłam pewna, że wszystko pójdzie dobrze, że każdy da z siebie wszystko. Oczywiście bałam się usterek natury technicznej – awarii sprzętu, mikrofonów, kłopotów z kurtyną, czyli tzw.: złośliwości rzeczy martwych, ale wszystko się udało ” – mówi Izabela Duławska-Kula.

Przyznajemy rację! Przedsięwzięcie artystyczne kosztowało dużo pracy, ale podobało się publiczności. Grupie teatralnej udało się umiejętnie połączyć tekst i muzykę. Delikatne piosenki, rockowe brzmienia zespołu Vis Maior doskonale ilustrowały ciekawą fabułę. Nie zawiedli też aktorzy, którzy poprzez grę świetnie oddali emocje.

 

***

 

Twórcy scenariusza: Magdalena Pańko, Kajetan Pańko, Paulina Malon, Joanna Gidzińska, Damian Skiba, Aleksandra Herda, Agnieszka Sałęga, Milena Gałan, Marcin Jeleń i Ks. Tomasz Kąkol.

Aktorzy: Milena Turzyńska (rola główna), Joanna Gidzińska, Kacper Dąbrowski, Zuzia i Klaudia Strzępek, Aleksandra Herda, Julia Ptak, Patrycja Darmochwał, Klaudia Kowalczuk, Julia Hojda, Krystian Hojda, Paulina Malon, Damian Skiba, Patryk Roch – brat, Aleksandra Jóźwiak, Stefan Sobolewski, Ks. Paweł Głowik – Bóg, Ks. Grzegorz Szlązak – dziadek, Ks. Tomasz Kąkol – ojciec.

Oprawa muzyczna: Magdalena Pańko. Utwór „Cisza” wykonał na trąbce Wojciech Pudełko. Wokalistki i wokaliści: Aleksandra Herda, Artur Mroczek, Wojciech Pudełko, Justyna Szlonzak, Stefan Sobolewski, Ks. Paweł Głowik, Ks. Grzegorz Szlązak, Paulina Malon i Krystian Hojda oraz zespół Vis Maior w składzie: Kajetan Pańko, Jan Pańko, Kacper Dąbrowski i Wojciech Pudełko. Scenografia i reżyseria: Izabela Duławska-Kula.

Obsługa techniczna: Jan Wołos, Eryk Witkowski, Aleksandra Kutera, Bartłomiej Misztal i Mateusz Hajkiewicz.

 

Opracował: Daniel Buchowiecki

Zdjęcia: Foto-Wrzos

 


 

Zobacz też:


Hrubieszów: Dziewczynka z zapałkami – dwa światy FOTO


Zdjęcia na stronie Foto-Wrzos:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1558268040887499&id=308668969180752

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1558312057549764&id=308668969180752