Hrubieszów: Gdyby żył, miałby 175 lat… [ZDJĘCIA]

Babcine ubrania i stare bibeloty otrzymały na chwilę nowe życie. A wszystko to z okazji wielkiego święta, jakie obchodziło miasto Hrubieszów oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa.

Reklamy

Ten wielki pisarz rozsławił Hrubieszów na całą Polskę, a teraz my składamy w hołdzie jemu i jego dorobkowi kwiaty. W swojej twórczości Bolesław Prus poświęcał wiele miejsca problemom współczesnym, ale również przedstawiał losy dzieci, które były mu bliskie w sposób szczególny. Wszystko, czego dokonała ten wielki pisarz, zasługuje zatem na upamiętnienie. I stało się to 30.09.2022 roku w Hrubieszowie.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy i murali, które w tym roku ozdobiły budynki hrubieszowskich szkół, zapoczątkowały wiele wydarzeń, poświęconych Bolesławowi Prusowi.

Reklamy

­

Znamienici goście poprowadzili uroczysty pochód uczniów ulicami naszego miasteczka, by pod domem urodzenia Bolesława Prusa i pod pomnikiem poświęconym pisarzowi złożyć symboliczne kwiaty. Pochód był dla nas szczególną atrakcją, gdyż od dwóch lat symbolem uczniów naszej szkoły są charakterystyczne meloniki, które wyróżniają nas spośród innych mieszkańców, a bohaterowie „Lalki” Bolesława Prusa – Łęcka i Wokulski, patronowali całemu przedsięwzięciu.

Przemówienie Pani Burmistrz Marty Majewskiej, rozdanie nagród konkursowych i niezwykły wykład o Prusie pani Joanny Wiśniewskiej, stały się oficjalną częścią uroczystości, zamkniętej tańcami dumy naszego miasta, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

No i przyszedł czas na artystów ze szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie.

Zrezygnowaliśmy z konwencjonalnej akademii, które wszyscy znamy, na rzecz przeniesienia wszystkich gości do świata ukazywanego przez Prusa w jego dziełach. Plac przed HDK na godzinę zamienił się w ulicę z „Lalki”. Można tam było zajść do sklepu Rzeckiego, zobaczyć Łęcką i Wokulskiego w kawiarni oraz podziwiać muzykę kataryniarza i tańczące przy niej lalki z pozytywki. 

Kto chciał, mógł również poznać historię biednych dzieci – Antka i Rozalki oraz smutne życie bohaterów „Kamizelki”. W odległą przeszłość zabrał nas ze sobą na chwilę dumny Faraon, a swym urokiem zachwycały nas również bohaterki noweli Bolesława Prusa. Wszystkie postaci zabrały nas w magiczny świat książek wielkiego pisarza, dały przyjemność podziwiania ich w scenkach kostiumowych, a artyści, którzy stali się na chwilę warszawskimi przechodniami, swoją autentycznością ujęli niejednego gościa.

Jesteśmy dumni z naszego przedsięwzięcia, które możliwe było do zrealizowania dzięki zaangażowaniu Uczniów, Rodziców no i oczywiście Nauczycieli. To był udany dzień.

­

Szkoła Podstawowa nr 1

ZDJĘCIA:

­

info i fot. SP nr 1


Zobacz też:

Hrubieszów: 175. rocznica urodzin Bolesława Prusa [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: 175. rocznica urodzin Bolesława Prusa [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →