Hrubieszów: Hymn dla Niepodległej

W całej Polsce ponad 20 tysięcy przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych zgłosiło swój udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Reklamy

 

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie hrubieszowskich placówek 9 listopada 2018 roku o godzinie 11:11 wspólne zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy, czcząc w ten sposób ważną dla Polaków rocznicę.

W akcji uczestniczyły m.in.: Szkoła Podstawowa nr 3, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 (Staszic), Zespół Szkół nr 3 (Kościuszko).

 

***

 

Rekord dla Niepodległej w Trójce

W tym roku obchodzimy 100.rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji przez cały rok w Polsce odbywają się różne przedsięwzięcia: uroczystości, wieczernice, koncerty, konkursy, spotkania i inne. 

W czerwcu nasza szkoła wspólnie z innymi szkołami i przedszkolami tańczyła poloneza na hrubieszowskim Rynku. A 9 listopada kolejny rekord dla Niepodległej – odśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego.

Jest to inicjatywa podjęta przez Radę Dzieci i Młodzieży działającej przy Ministrze Edukacji Narodowej, do realizacji której przystąpiły szkoły w Polsce w tym również i hrubieszowska „Trójka”, czyli Szkoła Podstawowa nr 3 im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala.

Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej z udziałem pocztów sztandarowych i pocztu flagowego. Wzięła w niej udział cała społeczność szkolna począwszy od oddziału przedszkolnego poprzez klasy I – VIII i skończywszy na trzecich klasach gimnazjalnych.

Wszyscy ubrani w strój galowy ustawili się w wyznaczonych miejscach, by wziąć udział w tym szczególnym dniu.

Część oficjalną prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego uczennica klasy III gimnazjum Julia Kowalczuk.

W swojej wypowiedzi pani dyrektor Marta Słupna powiedziała m.in.

„Śpiewając słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” mamy powody do dumy. Pamiętamy o naszych bohaterskich przodkach, manifestujemy jedność i przywiązanie do tradycji, wierzymy w przyszłość następnych pokoleń Polaków, wyrażamy nasze uczucia. W chwilach wzruszenia, tuż przed sportową walką, albo gdy Polacy zdobywają najwyższe miejsca na podium, śpiewamy tak, by Hymn Polski usłyszał cały świat. Melodia i słowa Mazurka Dąbrowskiego mają niezwykłą siłę. Dlatego warto poznać ich kontekst, wiedzieć, kim był autor Pieśni Legionów Polskich we Włoszech i jaką misję wypełniał. Tego uczycie się na lekcjach historii, muzyki czy j. polskiego.

Dzisiaj, taką kulminacją szkolnych obchodów jest „Rekord dla Niepodległej”.

O godz. 11.11 jednocześnie, zostanie zaśpiewany hymn we wszystkich szkołach w Polsce i szkołach polonijnych poza granicami naszego kraju. Jeszcze nigdy w historii naszego kraju tyle osób w różnych miejscach Mazurka Dąbrowskiego nie śpiewało. W ten sposób uhonorujemy 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Podczas dzisiejszej uroczystości towarzyszą nam światła. Jest z nami świeca Niepodległości ze świątyni Opatrzności Bożej i ogień Niepodległości z Kostiuchnówki na Ukrainie, pobrany z grobów legionistów w polskim lasku, który został przywieziony przez naszych harcerzy.

Przeżyjmy dzisiaj razem ten  wyjątkowy, niepowtarzalny i  historyczny moment. Za chwilę wspólnie odśpiewamy nasz hymn. Zróbmy to godnie, z szacunkiem i z całego serca, tak jak przystało na naszą szkołę.”

 

***

 

Film ze Staszica:

 

 

wideo, fot. SP nr 3, ZS nr 2, ZS nr 1
Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Kościuszko: 100-lecie niepodległości