Hrubieszów: „Ich Portret” – wernisaż wystawy fotografii tradycyjnej na szkle Mariusza Tomczuka

Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana du Chateau w Hrubieszowie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii tradycyjnej na szkle.

Reklamy

Autorem wszystkich prezentowanych prac jest hrubieszowianin Mariusz Tomczuk – wykształcenia ogrodnik, fotoamator, miłośnik dzikich ogrodów i fotografii tradycyjnej w każdej postaci. Własna ciemnia w łazience pozwala na realizowanie przynajmniej niektórych przedsięwzięć. Prezentowane fotografie starych wykonano techniką obrazowania za pomocą kamer wielkoformatowych.

Ambrotypia – pozytywowa technika fotograficzna rodem z XIX wieku, oparta na mokrej płycie kolodionowej i tafli szyby. Obraz rejestrowany jest w warstwie emulsji światłoczułej, którą pokrywa się taflę szyby i poddaje obróbce chemicznej w ciemni fotograficznej. Efekt to jedyny, praktycznie niekopiowalny egzemplarz fotografii, który stanowi niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju zapis sceny (portret, pejzaż, martwa natura i in.). Posiadacz danego ambrotypu jest jedynym człowiekiem na świecie, który ten egzemplarz posiada. Próba ponownego sfotografowania danego motywu jest praktycznie niemożliwa z uwagi na ogromną zmienność procesu i jego nieprzewidywalność.

Reklamy
Mariusz Tomczuk:

– W gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej – Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau odbędzie się wernisaż wystawy fotografii jak najbardziej tradycyjnej, w technice z 1851 roku, w której to udało mi się na taflach szyby utrwalić szlachetne lica niewątpliwie pięknych panien, przyodzianych w stroje z epoki z udziałem imponderabiliów babcinych, czyli rzeczy ulotnych, nie zawsze namacalnych. Wystawa przewidziana jest na ok. miesiąc, w trakcie ogłosimy dni oprowadzeń kuratorskich (na pewno 25.04 i 02.05). Serdecznie zapraszam wszystkich ciekawych starych technik obrazowania za pomocą kamer wielkoformatowych (na wernisażu będzie mój aparat własnej roboty, którym wykonałem portrety oraz typowo atelierowa Globica 18×24, konstrukcja z byłego NRD, która służy mi do tworzenia nowego projektu.

Wernisaż odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 17.00 w sali MBP-HCD.info, grafika: MBP-HCD, Mariusz Tomczuk


Zobacz też:

Hrubieszów: Kto lepszy? Kitlińscy: Rodzice – Synowie [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Kto lepszy? Kitlińscy: Rodzice – Synowie [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →