Hrubieszów: IX Konkurs Wiedzy o Rosji rozstrzygnięty

19 marca 2019 roku w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie odbył się IX Konkurs „Wiedzy o Rosji” współorganizowany przez Stowarzyszenie Edukacyjne „Razem”, Burmistrza Miasta Hrubieszowa i Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Reklamy

 

W konkursie wzięli udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu hrubieszowskiego. Uczniowie zmagali się w trzech kategoriach: test wiedzy o Rosji, przedstawienie znanej postaci lub stroju ilustrującego dowolną epokę w Rosji oraz prezentacja multimedialna.

Testy i wystąpienia oceniane były przez jury, w skład którego weszli przedstawiciele Stowarzyszenia „Razem”: Wojciech Antoniuk, Małgorzata Cios, Aleksandra Kopczyńska, oraz nauczyciel języka rosyjskiego w ZS nr 2 – Ludwika Siudyka. Honorowym członkiem jury był Aleksander Dodonov – kierownik departamentu języka rosyjskiego w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie. Jury miało tu twardy orzech do zgryzienia. Prezentacje: zarówno strojów, postaci, jak i multimedialne były różnorodne i wszystkie przygotowane z niezwykłą starannością oraz przedstawione w interesujący sposób.

Po ocenie i podsumowaniu punktów ogłoszono wyniki i wręczono nagrody.

 

Klasyfikacja drużynowa:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Wiszniowie

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Hrubieszowie

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kryłowie

 

Klasyfikacja indywidualna (test):

I miejsce – Artem Guberuk

II miejsce – Mateusz Klamer

III miejsce – Magdalena Pirogowicz

 

Nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta Hrubieszowa, Stowarzyszenie „Razem”, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, wręczyli Monika Podolak – przedstawiciel Burmistrza Miasta Hrubieszowa, Edyta Hołuj – reprezentująca Starostę Hrubieszowskiego, Aleksander Dodonov – kierownik departamentu języka rosyjskiego RONIK w Warszawie i Małgorzata Cios wiceprezes Stowarzyszenia Edukacyjnego „Razem” w Hrubieszowie.

W czasie obrad jury uczestnicy konkursu i ich opiekunowie wysłuchali kilku słów o nauce języka rosyjskiego w „Staszicu”, o sukcesach i osiągnięciach uczniów. Przy słodkim poczęstunku i degustacji deserów kuchni rosyjskiej obejrzeli próbkę talentów uczennic tej szkoły, obejrzeli zdjęcia z pobytu uczennic „Staszica” w „Arteku” na Krymie i z kursu podwyższenia kwalifikacji dla nauczycieli, który odbył się na Uniwersytecie im. A. Hercena w Sankt Petersburgu. Uczestniczyła w nim pani Neonila Pawluk – nauczycielka języka rosyjskiego w ZS nr 2.

Uroczystość zakończyła się wizytą w Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Hrubieszowie, gdzie ksiądz krótko, ale interesująco opowiedział o historii jej powstania i różnicach w odprawianiu liturgii katolickiej i prawosławnej.

Wszystkim drużynom i ich nauczycielom gratulujemy poziomu i zapraszamy za rok!

 

(tekst i fot. ZS nr 2)