23 maja 2024

Hrubieszów: Klaudia Guluk ze Staszica laureatką ogólnopolskiego konkursu “Polska – Węgry – Historia Przyjaźni” (ZDJĘCIA)

Klaudia Guluk, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, zajęła II miejsce i uzyskała tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie “Polska -Węgry – Historia Przyjaźni”.

Rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów jest nie tylko jednym z podstawowych zadań szkoły, ale także nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy młody człowiek stający u progu swojej przygody z nauką wymaga ukierunkowania oraz zachęty do pogłębiania osiągniętej już wcześniej wiedzy i umiejętności. Cieszy każdy krok w przód, a dumą napawają sukcesy.

22 kwietnia w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród. Klaudia Guluk, uczennica klasy III humanistycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zajęła II miejsce i uzyskała tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie “Polska -Węgry – Historia Przyjaźni”. Laureaci otrzymali atrakcyjne stypendia oraz nagrody rzeczowe wręczone osobiście przez Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka. Podziękowania za wkład w naukowy rozwój najlepszych konkursowiczów Minister skierował także do nauczycieli, pod kierunkiem których przygotowywali się docenieni i wyróżnieni uczniowie. Opiekunem merytorycznym Klaudii była pani Elżbieta Dąbrowska, nauczycielka historii i WOS z długoletnim doświadczeniem zawodowym.

Ogólnopolski konkurs dedykowany uczniom publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych został ogłoszony 17 grudnia przez Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka. Głównym celem konkursu było rozwijanie i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa i historii stosunków polsko-węgierskich.

Organizatorzy konkursu – Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka zwrócili uwagę młodzieży na „ewenement na skalę światową”, jak określili trwającą od ponad tysiąca lat przyjaźń między Polakami a Węgrami.

Do udziału w konkursie zgłosiło się aż 2233 uczniów z 377 szkół z całego kraju.  Do drugiego etapu zakwalifikowało się 406 uczniów, spośród których wyłonionych zostało 52 laureatów z 12 województw. Każdy z laureatów rozwiązał poprawnie ponad 90 proc. zadań konkursowych. Prace zwycięzców były praktycznie bezbłędne – podkreślił pomysłodawca konkursu poseł Tomasz Zieliński.

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!

­­

(info i fot. LO Staszic)


Zobacz też:

Hrubieszów: Dąb Pamięci Witolda Szumiaty w Staszicu (ZDJĘCIA)

Hrubieszów: Dąb Pamięci Witolda Szumiaty w Staszicu (ZDJĘCIA)


W NIEBIE

W niebie