Hrubieszów: Kto zamontuje OZE?

Miasto Hrubieszów czeka na oferty firm, które chcą dostarczyć i zamontować instalacje, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła mają być zainstalowane w ciągu kilku miesięcy, a część środków na ten cel miasto pozyskało z Unii Europejskiej.

Reklamy

 

Unijne pieniądze mają być wykorzystane na zakup i montaż 253 instalacji, w tym 117 solarów i 136 paneli fotowoltaicznych z pompami ciepła. Właściciele posesji, na których zostaną one zamontowane pokryją tylko niewielką część kosztów, ponieważ reszta będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wysokość dotacji może sięgać 85 procent kosztów netto.

Konkretna kwota tak zwanego udziału własnego mieszkańców w tym projekcie będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. Oferty firm, które chcą zrealizować tę inwestycję są przyjmowane do 4 czerwca, a termin wykonania robót jest wyznaczony na koniec listopada tego roku.

Kolektory słoneczne służą przede wszystkim do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, pompy ciepła – do ogrzewania, a panele fotowoltaiczne produkują prąd. Wszystkie instalacje wykorzystują odnawialne źródła energii. 

 

(źródło: UM Hrubieszów, ias24.eu)