Hrubieszów – Małe Polin. Koncert galowy

14 grudnia 2015 roku w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył się koncert galowy podsumowujący projekt „Hrubieszów – Małe Polin” odwołujący się do przedwojennej wielokulturowej historii miasta i jego mieszkańców.

Reklamy


Pomysł na projekt „Hrubieszów – małe Polin” zrodził się po realizacji innego projektu, pod tytułem „Szkoła Dialogu”, realizowanego przez Forum Dialogu  z Warszawy. Wtedy zauważyliśmy, że niewielka liczba mieszkańców Hrubieszowa   i okolic zna historię Hrubieszowa, zwłaszcza pod kątem jego wielokulturowości. Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby przedstawić i przypomnieć historię naszego miasta, która w dużej mierze była kształtowana przez mieszkańców narodowości żydowskiej. Zatem celem projektu było zapoznanie społeczności Hrubieszowa, a szczególnie młodzieży uczącej się, z żydowską historią naszej miejscowości, a w rezultacie przygotowanie wspólnej publikacji o znanych w Polsce i na świecie osobach pochodzenia żydowskiego z Hrubieszowa i okolic. W ramach projektu zostały zaplanowane następujące działania:

1. Promocja projektu i rekrutacja zainteresowanych.

2. Zajęcia i warsztaty dla młodzieży.

3. Opracowanie publikacji „Hrubieszów – małe Polin”.

4. Spotkanie podsumowujące z udziałem społeczności lokalnej.

 

W projekcie „Hrubieszów – małe Polin”wzięły udział:

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie, Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie im. księdza Stanisława Staszica, Gimnazjum w Honiatyczach, Zespół w Szkół w Horodle i Zespół Szkół w Strzyżowie.


W pierwszym dniu warsztatów zostały poruszone następujące tematy:

1. Hrubieszów – miasto wielu kultur.

2. Historia i kultura Żydów hrubieszowskich.

3. Hrubieszów i okolice: architektura, ulice, dzielnice, miejscowości.

4. Znani hrubieszowscy Żydzi.

5. Warsztaty biograficzne.

 

W drugim dniu przedstawiliśmy postawę tolerancji i konieczność przeciwdziałania dyskryminacji:

1. Warsztat z tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.

2. Warsztat – zwalczanie stereotypów i przeciwdziałanie ksenofobii.

3. Wielokulturowość w świecie mobilnym i globalnym.

4. Warsztat z praw i obowiązków człowieka.

5. Warsztat – przeciwdziałamy różnym formom antysemityzmu.


Przygotowana przez nas publikacja, która pojawi się w styczniu 2016 r. zawierać będzie  opracowania uczniów – uczestników projektu.

14 grudnia w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie, które podsumowywało projekt. W części artystycznej zaprezentowano spektakl teatralny, występy wokalne i taneczne. Wręczeno także dyplomy za uczestnictwo w projekcie.

Wystąpili: Barbara Marut, Mateusz Wiater, Marek Sioma, Marek Kozłowski, Sebastian Jakubowski, Bogumił Jakubowski, Flavia Cundari, Masza Saczuk, Kasia Polska, Marysia Łyko, Sabina Poterucha. Współpraca: Jolanta Głowacz i Bartłomiej Misztal. Gościnnie wystąpił zespół taneczny z Kijowa „Lachaim”. Galę prowadziła  Flavia Cundari.

 

Organizatorzy 

 

Projekt finansowany ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich realizowany przez fundację Poluks.